Bursa Barosu'ndan karara tepki

Bursa Barosu'ndan karara tepki.10517
  • Giriş : 31.03.2008 / 21:09:00

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya'nın AK Parti'yi kapatma ve aralarında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün de bulunduğu 70 kişiye siyaset yapma istemiyle açtığı davayı kabul etmesinin yankıları sürüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Mahkemenin 'kabul' kararını değerlendiren Bursa Baro Başkanı Asude Şenol; "Zaten kamuoyunda yanlış bir anlayış vardı, mahkemenin iddianameyi reddetmesi gibi bir prosedürü yoktu; ama cumhurbaşkanlığı makamı siyaset üstü bir makamdır, siyasi yasak getirilmesi isteminin oylanmasını anlamış değilim. Yargılama sonucunda konu netlik kazanması gerekiyordu, ancak baştan bir oylama yapılmasını biz de anlamadık" dedi.

Ceza yargılamalarında iddianamenin reddedilmesi seçeneğinin bulunduğunu, ancak bunun Anayasa Mahkamesi için geçerli olmadığını savunan Bursa Baro Başkanı Asude Şenol, yaptığı açıklamada; "Kamuoyunda yanlış beklentiler oluştu, mahkemenin iddianameyi reddetmesi gibi bir seçeneği yoktu, sadece ön inceleme sonrası eksik olan belgeleri istemekle yükümlüydü. Zaten mahkeme iddianamenin kabulünü oy birliğiyle aldı. Ancak cumhurbaşkanlığı siyaset üstü makamdır. Dava sonucunda Abdullah Gül'e siyaset yapma yasağı gelse dahi bu karardan etkilenmeyecektir. Ancak mahkeme neden bugün bir oylama yaptı, biz anlamış değiliz. Çünkü iddianame olduğu gibi kabul edilir, yargılama sonrası karar verilir. Ancak Abdullah Gül için oylama yapılması bizi de şaşırttı." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious