Bursa BŞB'nin bütçesi 400 milyon YTL

  • Giriş : 01.12.2006 / 00:00:00

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin'in başlattığı 'Yerel Kalkınma Hamlesi' 2007 yılında da artarak devam edecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin'in başkanlığında toplanan mecliste 2007 mali yılı bütçesi görüşüldü. Buna göre, Büyükşehir Belediyesi'nin 2007 yılı bütçesi 400 milyon YTL, BUSKİ'nin ise 200 milyon YTL olarak karara bağlandı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin, bütçenin ele alındığı meclis toplantısında yaptığı konuşmada, göreve geldikleri günden bu yana kendilerine güvenenleri mahcup etmediklerini, hayata geçirdikleri projelerle Bursa'nın daraltılan ufkunu açtıklarını ve 2007 yılında da yatırımların hız kesmeden devam edeceğini söyledi.

YEREL KALKINMA DEVAM EDİYOR

Yerel yönetimlerde Bursa'nın yıllardır diğer büyükşehirlerin gölgesinde kaldığına dikkat çeken Başkan Şahin, 28 Mart 2004'de 'Yerel Kalkınma 2004 Başlıyor' sloganıyla 'Bursa'ya hizmet' gibi şerefli, şerefli olduğu kadar da meşakkatli bir yola koyulduklarını kaydetti.

Başkan Şahin, "Seçimden önce verdiğimiz sözlerimiz bir vebal, bir sorumluluk yüklemişti omuzlarımıza. Ben ve çalışma arkadaşlarım, hepimiz her an bu ağır sorumluluğu iliklerimize kadar hissettik. Hemşehrilerimizden aldığımız bu vekaletin ve emanetin nasıl bir 'hizmet bilinci' gerektirdiğini bir an olsun aklımızdan çıkarmadık. Biz biliyorduk ki Bursa'nın birikmiş, ertelenmiş ve kangren haline gelmiş meseleleri vardı. Ama Bursa'nın çözülemeyecek meselesinin olmadığına inanmıştık. Buna inancımız neden tamdı? Çünkü Bursalı hemşehrilerimiz en çok ihtiyacımız olan şeyi güvenini bize verdi. Bu güvenin ve gösterilen teveccühün kıymetini bilerek Bursa yerel yönetimler tarihinin en yoğun dönemini başlattık. Göreve geldiğimiz günden bu yana yıllardır ertelenen sorunlara bir bir ele aldık. Halkımızın teveccühü, hükümetimizin desteği ve meclis üyelerinin de çabalarıyla sıkıntıları aşıyoruz. Başlattığımız kalkınma hamlesi 2007 yılında da devam edecek. Bugün halkımızın büyük kısmının 20-30 yılda yapılamayanların yapıldığını söylemeleri, onların hayır ve dualarını almamız bizim çalışma şevkimizi daha da artırıyor" dedi.

"BUSKİ'NİN YATIRIMLARINDA YABANCI KAYNAK ORANI SIFIRA DÜŞTÜ"

Büyükşehir Belediyesi'nin 2007 yılı mali bütçesinin yüzde 54'ünün, BUSKİ'nin ise yüzde 49'unun yatırımlara ayrıldığına dikkat çeken Başkan Şahin, "Herkes bu kadar yatırımı nasıl yaptığımız soruyor? Öncelikle kaynakları yerinde kullanıyoruz. Bunlardan en güzel çarpıcı örneğini BUSKİ Genel Müdürlüğümüzün bütçesinde görebilirsiniz. BUSKİ'nin yatırım bütçesinde yabancı kaynak oranı 2005'te yüzde 35 iken, bu oran 2006'da yüzde 13'e, 2007'de de sıfıra düştü. Yeni otobüsler aldık. 20-25 yıllık otobüsleri değiştirdik. Yeni otobüsler çalışarak kendi kredilerini ödüyor ve 2 yıl sonra bu araçlar hiçbir borcu olmadan belediyemize kalacak. Merinos Kongre Kültür Merkezi'ni BTSO işbirliği ile gerçekleştiriyoruz. Kent Meydanı ve Çarşı Projemizi yap-işlet-devret modeliyle yapıyoruz. Hem her ay kira alacağız, hem de 30 yıl sonra burası belediyenin mülkü olacak. Bütün bunlar ufuk meselesi. Biz çalışma anlayışımız ve gerçekleştirdiğimiz yatırımlarımızla Bursa'nın daraltılan ufkunu da açtık" diye konuştu.

"ACEMLER KAVŞAĞI'NIN ESKİ HALİNİ HATIRLAYIN"

Kendilerinden önceki dönemde Küçük Balıklı gibi kavşakların 3 yılda bittiğini, bu dönemde ise emsallerinin 3-4 ayda hizmete açıldığına dikkat çeken Şahin, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bir düşünün 28 Mart 2004'ten önce Yüksek İhtisas Hastanesi Kavşağı, Orhaneli Kavşağı, Merinos Kavşağı, Esentepe Kavşağı ve Polis Okulu Kavşağı'nda trafik nasıl kilitleniyordu? Hemşehrilerimiz için bir yerden bir yere ulaşmak adeta işkenceydi. Ama şimdi durum öyle mi? 5 kavşağa uyguladığımız çözümlerle trafik akmaya başladı. Bursa, artık gerçek anlamda bir metropol şehir görünümüne büründü. Acemler Kavşağı'nı hatırlayın. Kaç belediye yönetimi burayı çözmeye çabaladı. Şu veya bu olumsuzluklar, çözümün önünü sürekli tıkadı. Acemler, yıllardır Bursa'nın en önemli sorunu değil miydi? Ama ya şimdi? Biz daha en baştan 'Acemler Köprülü Kavşağı'nı tamamlayacağız' diye söz verdik. Ve diğer projelerde olduğu gibi sözümüzü tuttuk. Sayın Başbakanımız'la birlikte bir düğün havası içinde köprülü kavşağı hizmete açtık. Filament Köprülü Kavşağı, Beşevler Köprülü Kavşağı, Mimar Sinan Köprüsü, Ata Bulvarı, Doğu Yakın Çevre Yolu da tamamladığımız ya da tamamlamak üzere olduğumuz projeler. Bunlar, kent yaşamını çekilmez hale getiren trafiğin tıkanan damarlarını uzman bir ameliyat ekibi gibi açtığımızın kanıtı. Teşhisleri doğru yaparak gereken operasyonlarla tıkanan damarları 2007'de de açmaya devam edeceğiz. Otosansit Kavşağı, Küçük Sanayi (Hipodrom), Soğanlı (Botanik Park girişi) ve Flament kavşaklarını 2007'de tamamlayacağız. Bu projelere toplam 38 milyon YTL kaynak ayırdık. 2007'de bat-çık ve köprülü kavşakların yanı sıra, alternatif yollar açılması için de toplamda 50 milyon YTL'lik kamulaştırma yapacağız. Ulaşım projelerimiz köprülü kavşaklar ve bat-çıklarla sınırlı değil elbette. İşte Güzelyalı - Yenikapı Hızlı Feribot İskelesi. Bursa'yı gerçek anlamda bir liman kenti yapacak, hemşehrilerimizi İstanbul'a ulaşmak için Yalova'ya gitmekten kurtaracak ve Bursa'ya gelmek isteyen yerli ve yabancı turistleri konforlu bir şekilde kentimize ulaştıracak iskele inşaatı bahar aylarında tamamlanıyor. Yani, Bursa ile İstanbul arasına 'deniz otoyolu' kuruluyor. Bahar aylarından itibaren Bursa ve İstanbul 75 dakikaya iniyor. Yıldırım'ı çağdaş toplu ulaşımla buluşturacak Bursaray B Etabı'nın çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. Bu proje inşallah 2007 sonunda tamamlanacak. Ardından Üniversite etabına başlayacağız. Ve birçok projemizle 2007'de yatırım yılı olacak."

2 BÜYÜK PROJE DAHA BAŞLIYOR

2007'de gerçekleştirecekleri rekreasyon projesi ile Abdal Köprüsü'nden Afet Yönetim Merkezi'ne kadar olan 5 km'lik alanda Bursa'nın yeni cazibe merkezini oluşturacaklarını anlatan Şahin, Emirsultan Meydan Projesi'nin de yeni yıl programında yer aldığını bildirdi.

"15 YILDA YAPILANI 2,5 YILDA GERÇEKLEŞTİRDİK"

Bursa'nın her yağmurda sele boyun eğdiğini hatırlatarak, yağmur suyu kolektörü çalışmalarına da değinen Şahin, "Mart 2004'e kadar son 15 yılda toplam 250 km yağmursuyu kolektörü hattı döşenirken bizim dönemimizde 2,5 yılda 260 km yağmur suyu kolektörü hattı döşedik. Ayrıca, yine aynı dönemde yılda 95 km. kanalizasyon hattı döşenirken, biz bu rakamı yıllık 150 km'ye çıkardık. Hemşehrilerimizin yüzde 95'i kanalizasyon şebekesinden yararlanabiliyor. Önümüzdeki sene toplam 105 km. kanalizasyon ve yağmursuyu yatırımı planlandı. Bu yatırım için ayrılan bütçemiz de 22 milyon YTL. İçme suyu şebeke hattı yapımı ve rehabilitasyonunda da ciddi bir atağa kalktık. Bizden önceki son 15 yılı baz aldığımızda yıllık 150 km. şebeke hattı ve rehabilitasyonu yapılırken, biz yıllık 210 km'ye ulaştık. Bursa'da içme suyu şebekesi rehabilitasyon oranı yüzde 98'e ulaşmış durumda. 2007 yılında 20 milyon YTL'ye 200 km içmesuyu isale ve şebeke hattı yatırımı yapılacak. 2007 yatırım planında 12 adet su deposunun tamamlanması da var" şeklinde konuştu.

"İLÇELERE YATIRIM YAĞMURU"

Başkan Şahin, Mudanya ve Gemlik deniz deşarjı projeleriyle Marmara Denizi'nde kirliliğin kabul olmaktan çıkacağını belirterek, Mudanya - Güzelyalı Derin Deniz Deşarjı Projesi'ni tamamladıklarını, Gemlik'in de çalışmalarına başladıklarını bildirdi.

Büyükşehir sınırlarının genişlemesiyle Büyükşehir Belediyesi hizmet alanına giren ilçe ve beldelere 1 Ocak 2005 tarihinden itibaren bugüne kadar BUSKİ kanalıyla yapılan toplam yatırım tutarının 32 milyon YTL'ye ulaştığını ifade eden Şahin, 2007'de ilçe ve ilk kademe belediyeleri ile köylere toplam 21 milyon YTL'lik yatırım yapılmasını öngörüldüğünü kaydetti.

TOKİ İLE PROTOKOL YAKINDA İMZALANIYOR

Konuşmasında, Hamitler'de TOKİ işbirliği ile yapacakları toplu konutların protokolünün önümüzdeki günlerde imzalanacağını dile getiren Başkan Şahin, bu yatırımların yanı sıra ulusal ve uluslararası organizasyonlar, kültürel mekanların restorasyonu, kültürel ve sportif etkinliklerle Bursa'nın artık kabuğunu kırdığını ve 'marka kent' olma yolunda adım adım ilerlediğini belirtti.

"Bursa, SOSYAL BELEDİYECİLİKTE DE SINIF ATLADI"

Bursa'nın sosyal belediyecilikte de sınıf atladığını, sanat ve meslek edindirme kurslarında hemşehrilerine altın bilezik taktıklarını söyleyen Şahin, "Gezici sağlık aracı ile sağlık hizmetini vatandaşların ayağına götürüyoruz. BursaRay'da engelli asansörü sayısı, 11 istasyona daha yapılan 33 adet ilave ile 49'e çıkarıldı. 2 yıldır 1500 üniversite öğrencisine burs yardımı başlattık. Bu yıl sayıyı 1750'ye çıkardık.

Geçen yıl ve bu yıl 1.500 öğrenciye kırtasiye yardımı yaptık. İki yılda toplam 10 bin ihtiyaç sahibi aileye erzak yardımı yapıldı. Ramazan aşevinde her akşam 4.000 kişiyle iftar soframızı paylaştık. Yeni sosyal belediyecilik projelerimizle halkımızın ihtiyaçlarını karşılamaya devam edeceğiz" dedi. "Çocuklara ve gençliğe yapılan yatırımı kentimizin ve ülkemizin geleceğine yapılmış bir yatırım olarak görüyoruz" diyerek spora yaptıkları yatırımları da kısaca özetleyen Şahin, Özlüce Spor Tesisleri ile hem Bursaspor'a, hem Türk futboluna katkıda bulunduklarını, sahalarını çimlendirerek amatörlere destek olduklarını da sözlerine ekledi.

Yapılan konuşmaların ardından Büyükşehir Belediyesi ile BUSKİ'nin 2007 mali yılı bütçeleri CHP ve bağımsız bir üyenin reddine karşın oy çokluğu ile kabul edildi. Encümen üyelerinin de seçildiği toplantı sonrasında meclis üyelerine bütçe tatlısı dağıtıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious