Bursa da su alarmı veriyor! Birkaç günlük su kaldı...!

Bursa da su alarmı veriyor! Birkaç günlük su kaldı...!.8014
  • Giriş : 05.10.2007 / 14:35:00

Bursa'nın içme suyu ihtiyacının yüzde 85'ini karşılayan Doğancı Barajı alarm veriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bursa Su ve Kanalizasyon İdaresi (BUSKİ) Genel Müdürlüğü'nce Doğancı Barajı'nın su durumuyla ilgili hazırlanan 2 Ekim tarihli son raporda, "kısıntısız su kullanımı" halinde barajdaki suyun 19 Ekim'de biteceği belirtiliyor.

Kısıntısız kullanılan gün sayısının hava şartlarına bağlı olarak baraja gelen su ve içme suyu arıtma tesisinden verilen su miktarlarının aynı kaldığı kabul edilerek hesaplandığına işaret edilen raporda, yağış ve buharlaşma miktarlarının dikkate alınmadığı kaydediliyor.

BUSKİ yetkilileri yağış olmaması halinde barajda 20 günlük su bulunduğunu, ancak kentin su ihtiyacını karşılayacak yeni projeler üzerinde çalışıldığını bildirdi.

Küresel ısınmaya bağlı olarak azalan yağışlarla birlikte kentin enönemli su kaynaklarından biri olan Doğancı Barajı'ndaki su seviyesininde azaldığına işaret eden yetkililer, yapılan son ölçümlerle bugün itibariyle barajdaki su seviyesinin 2.5 milyon metreküp, doluluk oranının yüzde 7.64 olduğuna işaret etti.

Soruna yeraltı sularıyla çözüm

Yetkililer, Büyükşehir Belediyesi'nin kentin su ihtiyacını karşılayacakyeni projeler üzerinde çalışmalarının devam ettiğini, bu projelerden en önemlisinin yeraltı su kaynaklarının daha verimli kullanımını sağlayacak su kuyularının açılması olduğunu vurguladı.

Bursa'nın 70 farklı noktasında yürütülen çalışmalarla kentin su ihtiyacını karşılayacak ve barajdaki su yükünü hafifletecek yeraltı kaynaklarına ulaşılmasının hedeflendiğine dikkat çeken yetkililer, 15 gün içinde tamamlanacak çalışmalar sonunda 70 kuyudan günlük 110 bin, yıllık ise 110 milyon metreküp su alınmasının planlandığını söyledi.

Yetkililer, daha önceden kullanılan 51 kuyu da eklendiğinde toplam 121 su kuyusundan günlük 190 bin metreküp su temin edileceğini ifade etti.

Bursa'nın 145 olan pınarkaynağı sayısının, Uludağ ve Saidabat'ta yapılan yeni kaynak ilaveleriile 160'a çıkarıldığını kaydeden yetkililer, pınar kaynaklarından dagünde 15 bin metreküp suyun kente verildiğini anlattı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious