Bursa Festivali'nde İspanya rüzgarı esti

  • Giriş : 21.06.2006 / 00:00:00

Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin düzenlediği 45. Uluslararası Bursa Festivali kapsamında, sahne alan İspanyolların ünlü "Compania de Danza Antonio Najarro Dans Topluluğu" sanatseverlere görsel bir şölen yaşattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Flamenko ve Klasik İspanyol dansının Ortadoğu mistisizmiyle kaynaşmasından ortaya çıkan yüksek tempolu, 11 bölümde, 11 ayrı öyküyü ve koreografiyi sunan Flamenco Oriental, Kültürpark Açıkhava Tiyatrosu'nu dolduran binlerce kişi tarafından ayakta alkışlandı.

İspanyol ve Flamenco müzisyenleri ile dansçılarından oluşan 23 kişilik topluluğun gösterisi yaklaşık 1,5 saat sürdü. Flamenco Dansı'nın koreografik ve müzikal dilinin Endülüs Müziği'nin tipik geçişleriyle sentezlendiği proğram, kültürlerin buluştuğu mistik bir atmosfere sahne oldu. Tango Flamenco Gösterisi'ni sayısız ülkede sahneleyen ve izleyiciler ile medya tarafından büyük övgü alan "Compania de Danza Antonio Najarro Dans Topluluğu" dünyanın birçok önemli festivalinin aranan konukları arasında yer alıyor.

Topluluğun yönetmeni ve koreografı Antonio Najarro, yeni projelerinin ilham kaynağının Türkiye olduğunu söyledi.

Gösteri öncesi kuliste düzenlenen basın toplantısında konuşan Najarro, "Bu gösterimizde İspanya'nın Flamenco kültürüyle Ortadoğu'nun oryantal kültürünü sentezledik. Ortaya her 2 kültürden esinlenen ama daha küresel bir koreagrafi çıkardık. Bu yeni gösterimizde bize daha önce pek çok kez geldiğimiz Türkiye ve özellikle Bursa ilham kaynağı oldu. O yüzden Dünya Premier'ini Bursa'da gerçekleştirmek istedik" dedi.

Bursa'da coşkuyla izlenen gösterinin ardından Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı Genel Sekreteri Akif Koçyiğit, sanatçılara İznik çinileriyle süslü tabak hediye etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious