Bursa ile Torino kardeş şehir oluyor

Bursa ile Torino kardeş şehir oluyor.16182
  • Giriş : 24.01.2008 / 16:50:00

Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nı ziyaret eden İtalya Başkonsolosu Massimo Rustico, İtalya ile Türkiye arasındaki ilişkilerin en güçlü bağlarının Bursa'da olduğunu belirtirken, Bursa'nın tam bir Avrupa şehri olduğunun altını çizdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başkonsolos Rustico, Bursa ile Torino'nun kardeşlik anlaşmasının da iki ülkeye önemli kazanımlar sağlayacağını belirtti.
İtalya Başkonsolosu Rustico, bir dizi ziyaret için geldiği Bursa'da ilk olarak Büyükşehir Belediye Başkanvekili Recai Ekmekçi'yi Heykel'deki tarihi belediye binasında ziyaret etti. Bursa'nın Türkiye'nin 4. büyük kenti olduğunu ifade eden Başkonsolos Rustico, İtalya'nın ise Türkiye'nin 3. büyük ticari partneri olduğunu hatırlattı. İki ülke arasındaki ticaret hacminin 1.17 milyar dolara ulaştığını kaydeden Rustico, bu ticarette Bursa'nın da payının büyük olduğunu söyledi.

İtalya'nın Türkiye'nin AB üyeliğini en çok destekleyen ülkelerden biri olduğunun da altını çizen Başkonsolos Rustico, "Bursa tam bir Avrupa ülkesi. Çok parlak bir geleceği olduğuna inanıyorum. İtalya ile Türkiye arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi için İtalyan yatırımcılar tüm fırsatlar değerlendiriyor. Türkiye ve Bursa da bu ilişkilerin daha da kuvvetlendirilmesi için üzerine düşeni yapacaktır" diye konuştu.

Öte yandan, Bursa'nın Uludağ gibi önemli bir potansiyele de sahip olduğunu anlatan Başkonsolos Rustico, Uludağ'ın yalnızca kayak turizminde değil, tüm yıl boyunca değerlendirilebileceğine dikkati çekti. Rustico, bunun için İtalya'nın Torino kentindeki çalışmalardan örnekler ve öneriler alınabileceğini söyledi.

Büyükşehir Belediye Başkanvekili Recai Ekmekçi de, Bursa ile Torino şehirlerinin kardeş şehir çatısı altında birleşmesiyle ilgili çalışmaların devam ettiğini kaydetti. Torino ile Bursa arasında, gerek turizm, gerek sanayi, gerekse nüfus yapısı açısından önemli benzerlikler olduğuna dikkati çeken Başkanvekili Ekmekçi, "Bursa Türkiye'nin otomotiv ve sanayi başkenti, Torino ise İtalya'nın otomotiv başkenti. Ayrıca İtalya'nın kış sporları merkezi olan Torino ile Bursa arasında bu konuda da benzer taraflar var. Türkiye ile İtalya arasındaki ticaret hacminin yüzde 80 Bursa'dan karşılanıyor. Tüm bunlar iki kentin ve iki ülkeyi birbirine yakınlaştıran ilk akla gelen özellikler" diye konuştu.

Bursa ile kardeş şehir anlaşmasının çerçevesini belirlemek ve imzalamak için 11 Şubat'ta İtalya'nın Torino kentine gideceklerini da kaydeden Başkanvekili Ekmekçi, kardeşlik anlaşmasıyla iki ülke arasındaki her alandaki ilişkilerin daha güçlenerek devam edeceğine dikkati çekti. Bursa'da devam eden ve tamamlanan projelerle ilgili bilgiler de veren Başkanvekili Ekmekçi, İtalya Başkonsolosu Rustico'ya, kenti anlatan bir de kitap hediye etti. Başkonsolos Rustico'ya Bursa ziyaretinde, İstanbul İtalya Dış Ticaret Enstitüsü Müdürü Roberto Luongo ile İtalya Bursa Fahri Konsolosu Oyu İzmirli eşlik etti.

CİHAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious