Bursa metrosuna 300 milyon avro kredi

Bursa metrosuna 300 milyon avro kredi.17308
  • Giriş : 08.05.2008 / 21:40:00

Hazine Müsteşarlığı garantörlüğünde, Avrupa Yatırım Bankası tarafından çevre ve yenilenebilir enerji proje yatırımları ile Bursa 2. Aşama Raylı Sistem Projesi için 300 milyon euro kredi kullandırılacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Avrupa Yatırım Bankası (AYB), Hazine Müsteşarlığı garantörlüğünde, 200 milyon Eurosu yenilenebilir enerji ve çevre proje yatırımları, 100 milyon Eurosu da Bursa 2. Aşama Raylı Sistem Projesi olmak üzere toplam 300 milyon Euro kredi kullandıracak.

Hazine Müsteşarlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Avrupa Yatırım Bankası’ndan sağlanan kredilere ilişkin Kredi ve Garanti Anlaşmaları bugün imzalandı. bu kapsamda kullandırılacak 200 milyon Euroluk kredi; yenilenebilir enerji ve çevre projeleri yatırımlarının finansmanında kullanılacak. Kredi, 5 yılı ödemesiz 15 yıl vadeli olarak özel ve kamu yatırımcılarına verilecek.

Kredi ile yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımını artırarak sera gazı etkisini azaltmaya, etkin enerji kullanımını sağlamaya ve endüstriyel kirliliği azaltmaya yönelik yatırımlar desteklenecek. Söz konusu kredi, Türkiye Kalkınma Bankası ve Türkiye Sınai Kalkınma Bankası aracılığıyla kullandırılacak.

Bursa 2. Aşama Raylı Sistem Projesi’nin finansmanı amacıyla sağlanan 100 milyon Euro kredi ise 5 yılı ödemesiz, 20 yıl vadeli olup, 6.7 kilometre inşaat işi, elektromekanik teçhizat alımı ve 30 adet raylı sistem araç alımının finansmanında kullanılacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious