Bursa sahillerinde yalnızca 4 plaj temiz

  • Giriş : 05.06.2007 / 10:44:00

22 noktada yapılan ölçümler, bazı bölgelerde kirliliğin kabul edilebilir değerin 2,5 katı olduğunu ortaya koydu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bursa’nın Mudanya, Gemlik ve Karacabey ile İznik Gölü sahillerinde 22 noktada yapılan ölçümler, bazı bölgelerde kirliliğin kabul edilebilir değerin 2,5 katı olduğunu ortaya koydu.
Ölçümlerde, sadece Karacabey’deki Bayramdere, Yeniköy ve Kurşunlu ile Mudanya’daki Eşkel plajlarının temiz olduğunun tespit edildiği bildirildi.
İl Sağlık Müdürlüğü ile İl Çevre ve Orman Müdürlüğü ekiplerinin, Marmara Denizi’nin güney sahil şeridinde yer alan Karacabey, Mudanya, Gemlik ilçeleriyle İznik Gölü kıyılarında, vatandaşların yaz aylarında rağbet ettiği 22 noktada periyodik olarak yaptığı ölçümlerde, Bursa sahillerinin büyük çoğunluğunun kirlilik sorunu yaşadığı belirlendi.
Ekiplerin ocak-mayıs döneminde ayda bir yaptığı ölçümlerin sonuçları, Gemlik ve Mudanya başta olmak üzere bazı sahillerde normalde 100 mililitrede en fazla 1000 olması gereken koli basili miktarının, normalden birkaç kat fazla olduğunu ortaya çıkardı.
Ölçümlerde, Bursalıların özellikle hafta sonları gitmeyi tercih ettikleri Gemlik sahilindeki, Narlı Halk Plajı, Karacaali İzcilik Kampı, Büyükkumla Halk Plajı, Küçükkumla Orman Kampı, Hasanağa İzcilik Kampı ve Gemsaz Halk Plajı’nda, en fazla bin olması gereken koli basili miktarı 2 bin 400 çıkarken, Kumsaz Halk Plajı ve Kurşunlu Köyaltı Halk Plajı’nda bu sayı bin 100 olarak belirlendi.
Mudanya’da Kızılay Kampı, Burgaz Altın Kum Halk Plajı, Kumyaka Özel İdare Kampında 2 bin 400 ölçülen 100 mililitredeki koli basili miktarının, Burgaz Halk Plajı, Zeytinbağı Halk Plajı ve Eğerce Halk Plajı’nda bin 100 olduğu saptandı.
Ölçümlerde, sadece Karacabey’deki Bayramdere, Yeniköy ve Kurşunlu ile Mudanya’daki Eşkel plajlarında, koli basili miktarının kabul edilebilir değerlerde olduğu tespit edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious