Bursa simgesini arıyor

  • Giriş : 19.03.2007 / 00:00:00

Bursa'nın bilinirliğini ve akılda kalıcılığını bir simge eşya ile perçinlemeyi hedefleyen "Simge Eşya Yarışması"na ilgi her geçen gün artıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İl Özel İdaresi'nin kentin doğal güzelliklerini, tarihi yapısını ve kimliğini, kültürel çerçevesini bir simge ile bütünleştirmek adına organize ettiği "Simge Eşya Yarışması" Bursa'yı temsil edecek eserlerini bekliyor. İl Özel İdaresi Kültür ve Turizm Daire Başkanı Mustafa Muharrem Tüfekçi, Bursa'nın kendine has bir eşya ile sembolik anlamda bir kimliğe kavuşturulmasını hedefleyen yarışma ile kenti ziyaret eden yerli ve yabancı turistlere yanlarında hatıra olarak götürebileceği bir ürün elde edilmesinin amaçlandığını söyledi.

Bursa'nın tarihi ve mimari yapısı, kültürel kimliği, doğal güzellikleri ile birçok kulvarda sembolize edilebilecek bir yelpazeye sahip olduğunu belirten Tüfekçi, yarışmaya katılanların bu güzellikler arasında karar vermesinin zor olabileceğini söyledi. Özellikle meslek liselerinin konuya hayli ilgi gösterdiğini belirten Tüfekçi, "Gençlerimizin ve eğitimcilerimizin bu konuya hassasiyeti bizi çok sevindirdi. Gençlerimizin taze beyinleri ile ortaya çıkaracakları eserler kentin yeni nesil tarafından ne denli özümsendiğini ve sahiplenildiğini bize açıkça gösterecektir" diye konuştu.

Deri, tekstil, ahşap, seramik, kâğıt, metal ve plastik olmak üzere 7 dalda gerçekleştirilen yarışmada her dalın birincisine bin 500, ikincisine bin ve üçüncüsüne ise 500 YTL ödül verileceğini belirten Tüfekçi, ayrıca eseri beğenilen üç katılımcıya da 500 YTL jüri özel ödülü verileceğini kaydetti. 30 Mart'a kadar dileyen herkes yarışmaya katılabilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious