Bursa'da 100 bin kişi 'darbeye hayır' dedi

Bursa'da 100 bin kişi 'darbeye hayır' dedi.24367
  • Giriş : 20.07.2008 / 17:41:00
  • Güncelleme : 20.07.2008 / 17:43:47

Bursa'da düzenlenen "Kayıt Yok, Şart Yok, Egemenlik Milletin" mitinginde yüzbin kişi darbelere "dur" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı, Memur-Sen, Hak-İş'in başını çektiği Üüsivil toplum kuruluşlarının desteklediği Ortak Akıl Hareketi, 'Kayıt Yok Şart Yok Egemenlik Milletindir' mitinginin üçüncüsünü Bursa Şehre Küstü Meydanı'nda yaptı.

Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı Başkanı Necati Ceylan, dayatmacı tepeden inmeci, kendi görüşünden olmayanlara yaşama hakkı tanımayan, kendi görüşünün hakimiyetini sağlamak için diğer insanları sindirmeye yönelik kararlar uygulayan bir azınlığın baskısına milletçe 'hayır' dediklerini ifade etti.

Ceylan, "Milletin iradesini hiçe sayan, ipotek altına alan, tarihimizi, kültürümüzü, değerlerimizi yok etmeye yönelik hareketlere 'dur' diyoruz. Milletimiz itilip kakılmaktadır. Millet adına birileri çeki düzen vermektedir. 'Bu işi darbe temizler' türünden söylemler, medyada gündeme getiriliyor. Dün Susurluk çetesine karşı çıkanlar, Ergenekon çetesinin savunucusu oldu. Bu çeteler Türkiye'nin çağdaşlaşmasına, demokratikleşmesine dünya ile bütünleşmesine karşı çıkmaktadırlar. Bir diktatörlük özlemi var. Milleti bir kaşık suda boğmak istiyorlar. Mafyalar kurduruluyor, siyasi suikastler işleniyor. Öğrencileri ajan yapmanın peşine düşülüyor. Sahte terör örgütleri oluşturuluyor. Medya ele geçiriliyor. Böylece çeteler medya vasıtasıyla varlıklarını saklayan bu örgütlerin ucu çıktığında onları meşru gösteren medya oluyor" diye konuştu.

"Kayıt Yok Şart Yok Egemenlik Milletindir" mitingindeki konuşmasında 'Biz demokrasi dışı bu filmleri çok gördük' diyen eski Devlet Bakanı Hasan Celal Güzel, Osmanlı'yı 33 sene bölmeden parçalanmadan yöneten Abdülhamit Han'ı 1909'da tahtan indirenlerin Ergenekoncuların dedeleri olduğunu söyledi.

Demokrasinin 4-5 senede bir gidip oy sandığına oy atmak olmadığını anlatan Güzel; "Çetecilere bu jakobenlere, bu despotlara, bu darbecilere bu ulusal şefçilere, bu Baykalcılara kalsa bunlar Cumhuriyeti de bölerler. Demokrasi 4-5 senede bir oy sandığına oy atmak değil seçtiğinize sahip çıkmalısınız. 1971'de 12 Eylül 1980'de ve 28 Şubat'ta da böyle oldu. Darbecilerle iş birliği yaparak yüksek yargı organlarını politikalarını alet edenler düğmeye bastılar. Milletin milyonlarca oyunu bir anda çöp sepetine atarak AK Parti'ye kapatma davası açtılar. İddianamede internetten toplanmış yalanlar var. Savcının ifadesine göre siz ibadet bile edemezsiniz. Seçtiğiniz insanlara sahip çıkamazsanız, partilerin kapatılışını sırıtarak seyrederseniz bu darbeleri hep yaparlar, bu çeteleri hep kurarlar. Ulusalcı şef kalkmış, Ergenekoncuları müdafaa ediyor. Ergenekon Türklerin, bizim de sevdiğimiz destanı. Zaten herkesin sevdiği destanı olduğu için o isim kullanılıyor. İşin gerçeğinde cinayet var. Bu mübarek ülkede bundan sonra darbe yaptırmayacağız." şeklinde konuştu.

"HALK DEMOKRASİYİ SEVİYOR"

Mitingde Hak-İş Genel Başkanı Selim Uslu da, halkın vicdanının meydanlarda olduğunu, herşeyle baş edildiğini; ancak halkın vicdanıyla başedilemeyeceğini söyledi. Türkiye'de çok hızlı gelişmeler yaşandığını anlatan Uslu, Türkiye'nin tarih yazdığını, eşlik attığını, safralarını attığını belirterek; "Cumhuriyet mitinglerini canlı yayınlarda tüm ülkenin gözüne sokmaya çalışanlar Malatya ve Samsun'daki yüz bin kişinin vicdanlarıyla ilgilenmediler. Bunlar Bursa Şehreküstü Meydanı'ndaki 100 bin kişiyi de haber değeri olarak görmeyecek ve ekranlardan saklayacaklar. Sarıkız, Ayışığı ve Eldiven kod adıyla ortaya çıkan darbe planları henüz ortadayken Ergenekon çetesinden yakalanmalarından üzüntü duyanlar var. Cuntacıları aklamak derdinde olanlar var. Bunlar sosyal değil, seyyar demokratlar. Ergenekonun içine girmiyorlar, bombaları görmüyorlar. Olana bitene kayıtsız kalarak tarihe insanlık müspettesi olarak geçmek yerine, kararlı irade sergilemek için meydanlardayız. Demokrasi konusunda, haklılık konusunda takiyye yapanlar var. Efendiler bu halk demokrasiyi seviyor ve sahipleniyor. Onun için meydanlarda. Malatya ve Samsun mitinglerinden sonra paniğe kapılanlar, kaygı duyanlar senaryo üretmeye başladılar. Efendiler halkın meydanlardaki haykırışını, doğru okuyun, korku oluşturmayın. Demokratik değerlere sahipleniyor diye bu halkla övünün, sevinin, gurur duyun. Zor zamanda yaşıyoruz, çünkü ihtilal ve darbelerden sonra faturaların en çok halka çıktığını görüyoruz, bir daha bunları yaşamamak için meydanlardayız. Artık olağanüstü demokrasi istiyoruz. Akla kara işte böyle gülerde belli olur. Dürüst olup olmayanlar bölge günlerde belli olur." diye konuştu.

Mitingin son konuşmacısı ise Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu oldu. Milletin ülkenin yaşadığı zor günlerde hep varlığını ortaya koyduğunu kaydeden Gündoğdu; "Biz Ortak Akıl Hareketi'nin ezberi bozacağına inanıyoruz. Ülkemizin önünü açacağına inanıyoruz. Ortak Akıl millete güvenin adıdır. Tarihimizi çocuklarımıza övünerek anlatmak istiyoruz, darbelerin gölgesinde değil. Bu meydanlar insan haklarını, imanı önemsiyor. Yasaklardan çok çektik, yasakların bitmesini istiyoruz. Bu meydanlar diyor ki; 'Kayıt da yok, şart da yok hakimiyet milletin'. Ergenekon'da yaşananlar milletimiz için milat olacaktır. Bu ülkede hiç birşey eskisi gibi olmayacaktır. Buradan sesleniyorum; ne zaman milletin avukatlığını yapacaksınız?. Onlar her 10 yılda bir bu ülkeyi geri götürünlerdir. Bunlar Cumhursuz Cumhuriyetin özlemini duyanlardır. Ortak Akıl olarak haykıyoruz; bürokratik Cumhuriyet değil, demokratik Cumhuriyet istiyoruz. ıÜüSiz toplum mühendisleri hangi planı yaparsanız yapın, planlarınız milli iradeye çarparak geri dönecektir. Bu millet defolu demokrasi değil, tam demokrasi istiyor. Milletin değerlerinden bihaber toplum mühendislerine bu meydanlardan sesleniyoruz; ne kadar hesap ederseniz edin, bölün, çarpın, çıkartın ama şunu bilin ki bir şey edemeyeceksiniz. Çünkü milletimiz demokrasi ve iradesine sahip çıkmaktadır." dedi.

Ortak Akıl Hareketi Genel Koordinatörü Ayhan Ogan da yaptığı konuşmada ''Devletle milletin arasına kimse girmeye kalkışmasın'' şeklinde konuştu.

Ayhan Ogan, mitingde yaptığı konuşmada, kimsenin ulusu hesaba katmadan hesap yapmaması gerektiğini söyledi.

Ogan, Türkiye Cumhuriyeti'nin gelecekteki sahibinin gençler olduğunu belirterek, ''Milli iradeye yönelik sergilenen tavırları hayretle izliyoruz. Biz bu ortak aklın süregelen ezberi bozacağına inanıyoruz. Ortak akıl Türkiye'nin sağduyusudur." diye konuştu.

MİTİNGDEN NOTLAR

Vatandaşların ellerindeki Türk bayrakları ile "Ortak akılla çıktık yola demokrasi yolunda vermeyeceğiz mola, Egemenlik ne yargının ne de darbelerindir egemenlik kayıtsız şartsız milletindir, Sözde değil özde egemenlik, Milli irade engellenemez, Yeter herkese özgürlük istiyoruz, Demokrasi yolunda omuz omuza, Sözde değil gözde egemenlik, Zulme karşı direneceğiz " şeklindeki pankartlar ile "Dur de dur de darbelere dur de, Hemen şimdi kesintisiz adalet, Darbeye hayır" şeklindeki sloganlar dikkat çekti. 'Halkın Teklifi demokrasi, var mısın, yok musun' şeklindeki kutu dikkat çekti.

Mitinge çevre illerden de binlerce kişi katıldı. Şehreküstü Meydanı'ndaki mitinge gelen vatandaşlar Fevzi Çakmak Caddesi'nin ortalarına kadar kuyruk oluşturdu.

Miting için Bursa Emniyet Müdürlüğü yaklaşık bin polis görevlendirdi. Özel Harekat polisleri çevredeki binalarda uzun namlulu silahlarla görev aldı. Miting alanında 7'den 70'e her kesimden insanın olması dikkat çekti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*