Bursa'da 11 ESP'li gözaltına alındı

Bursa'da 11 ESP'li gözaltına alındı .16957
  • Giriş : 25.12.2008 / 22:58:00

Bursa Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, ESP'lilerin evlerine baskın düzenledi. Aralarında ESP Temsilcisi Serpil Arslan'ın da bulunduğu 11 ESP'li gözaltına aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Gözaltına alınan ESP'liler, Terörle Mücadele Şubesinde tutuluyorlar.

Bursa Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı TMŞ ekiplerinin ellerindeki isim listesi ile ESP ve SGD'lilerin kaldığı 10'a yakın eve baskın düzenledi. Ayrıca ESP Bursa Temsilciği ve Sosyalist Gençlik Derneği'ne de baskın düzenlendi.

Polis saldırısında gözaltına alınan 11 ESP'li Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü. Aramalarda çeşitli müzik CD'leri ile bilgisayar ve kitap gibi eşyalara el konulduğu bildirildi.

Polisin 14 kişi hakkında arama kararı çıkardığı, 3 kişinin şehir dışında olduğu için gözaltına alınamadığı öğrenildi.

Çağdaş Hukukçular Derneği Bursa Şube Başkanı Av. Göksel Özerkan ve ve Av. Ayşe Batumlu'dan alınan bilgiye göre, ESP'liler “Yasadışı silahlı terör örgütü MLKP'ye üye olmak ve propagandasını yapmak” iddiasıyla gözaltında tutuluyor. Bursa polisi, hazırladığı düzmece gözaltı tutanaklarında Ezilenlerin Sosyalist Platformu'nu da “MLKP'nin bünyesinde faaliyet yürüten bir kurum” olarak göstermeye çalışıyor. Polisin MLKP ve ESP'nin 1 Mayıs ve Hrant Dink cinayeti gibi çeşitli konularda düzenlediği ayrı ayrı eylemlere ilişkin internet çıktıları topladığı, aralarında benzenlikler olduğu iddiası ile bunları birbirleri ile ilişkilendirmeye çalıştığı öğrenildi.

Avukatlar, gözaltına alınan ESP'lilerle görüşmelerinin geciktirildiğini belirtti.

Gözaltına alınan 11 kişinin isimleri şöyle: ESP Temsilcisi Serpil Arslan, Bursa SGD Başkanı Fatma Coşkun, ESP'liler Aysel Akdemir, Rıza Çimen, Savaş Çimen, Hıdır Aslan, Veli Görgün, Metin Eren, Sevgi Aksu ile SGD üyeleri Mustafa Ali Güçlü ve Savaş Çimen.

Hüseyin Bulut, Duygu Dursun ve Barış Çırpan'ın şehir dışında oldukları için gözaltına alınmadığı, ancak haklarında arama kararı olduğu belirtildi.

Avukatlar, gözaltı için ek süre alındığını, adliyeye yarın çıkarılmalarını beklediklerini belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*