Bursa'da 13 bin 773 kişi işsiz kaldı

Bursa'da 13 bin 773 kişi işsiz kaldı.52219
  • Giriş : 10.03.2009 / 10:24:00

Tofaş, OYAK Renault ve Bosch gibi önemli otomotiv fabrikalarının üretim yaptığı Bursa'da, yılın ilk 2 ayında 13 bin 773 kişinin işten çıkarıldığı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik


Türk-İş 8. Bölge Temsilcisi Mehmet Kanca, AA muhabirine yaptığı açıklamada, küresel ölçekte faaliyet gösteren, üretimlerinin yüzde 80'inden fazlasını ihraç eden otomotiv şirketlerine ev sahipliği yapan Bursa'da istihdamdaki kan kaybının boyutlarının ''kaygı verici'' olduğunu söyledi.

Kanca, krizin özellikle son çeyreğine damgasını vurduğu 2008 yılında, kentte 56 bin 700 kişinin işini kaybettiğini anımsatarak, Bursa'da geçen yıl işe yerleştirilenlerin sayısının ise sadece 7 bin 815 kişiyle sınırlı kaldığını hatırlattı.

''ŞUBATTA 5 BİN 372 KİŞİ İŞTEN ÇIKARILDI

Bu yılın ocak ayında ise 8 bin 401 kişinin, her iş gününde 323 kişinin işsizler ordusuna katıldığını belirten Kanca, bu dönemde sadece 238 kişinin istihdam edildiğini bildirdi.

Kanca, şu bilgileri verdi:

''Şubat ayında da 5 bin 372 kişi işten çıkarıldı. Bu da her iş günü 206 kişinin işini kaybetmesi demek. İstihdamdaki erime trendi aynen devam ediyor. Bu veriler şunu gösteriyor; Bursa'da iki ay boyunca her iş günü, 265 kişi işini kaybetti. Rakamlar kaygı verici. Hem işverenler hem de hükümet edenler, istihdamdaki erimeyi çok ciddiye almalıdırlar. Çünkü bu tablo sadece ekonomik bir veri değil, aynı zamanda sosyal bir yaradır.''

Kanca, işini kaybeden insanların, borcunu ödeyemediğini, sağlık hizmetine ulaşamadığını ifade ederek, bu süreçte sosyal dengenin giderek bozulduğunu ve suç işleme oranını artıran bir ortamın oluştuğunu dile getirdi.

''İSTİHDAMIN KORUNMASI ŞART''

Bu noktada hem işverenlere hem de devlete önemli görevler düştüğünü vurgulayan Kanca, artık yetiştirilmesi zaman ve maddi kaynak isteyen kalifiye elemanların işinden olduğun bir dönemin yaşandığına dikkati çekti.

Kanca, dış pazarlardaki daralma yüzünden özellikle ihracat odaklı çalışan fabrikaların, gelişmelere paralel istihdamını daralttığını ifade ederek, şunları kaydetti:

''Önce vardiyaları düşürme, ardından üretimi durdurma ve zorunlu izinlerle başladı süreç. Yetmedi, kadrosuz olanların işine son verildi, emekliliği gelenler zorunlu emekliye sevk edildi. Şimdi artık çıkarılanlar, son derece kalifiye, çalıştığı iş yerine yıllarını veren çalışanlardır. Yarın dış pazarlar açıldığında bu kalifiye elemanları işverenler çok arayacak. O nedenle kolaycılığa kaçmadan, işverenler yeni pazarlar bulmalı, yeni tasarruf alanları yaratmalı, devlet de istihdamı koruyucu önlemleri devreye sokmalı. İstihdamın korunması şart.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*