Bursa'da 2008'e kadar yetki belgesi şartı yok

  • Giriş : 01.03.2006 / 00:00:00

Bursa il sınırları içerisinde eşya taşımalarını 3,5 tonu geçmeyen taşıtlarla yapanlardan 25 Şubat 2008'e kadar yetki belgesi şartı aranmayacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Taşımacılık alanında faaliyet gösterenlerin almak zorunda olduğu yetki belgeleri için tanınan süre 27 Şubat 2006 Pazartesi günü sona erdi. Bursa'da, il sınırları içerisinde, esas iştigal konusu ile ilgili eşya taşımalarını 3,5 tonu geçmeyen taşıtlarla yapanlardan 25 Şubat 2008'e kadar yetki belgesi alma şartı aranmayacak.
Bursa Ticaret ve Sanayi Odası'ndan (BTSO) 4925 Sayılı Karayolu Taşıma Kanunu'nun 5 ve bu kanun uyarınca çıkarılan Karayolu Taşıma Yönetmeliği'nin 6'ncı maddelerine istinaden yapılan hatırlatmada; Tebliğ'in kapsamı hakkında bilgi verildi. Buna göre, yeni uygulama, kamuya açık karayolunda motorlu taşıtlarla yapılan yolcu ve eşya taşımalarını, taşımacı, acente, taşıma işleri komisyonculuğu, nakliyat ambarı işletmeciliği, kargo işletmeciliği, lojistik işletmeciliği, taşıma işleri organizatörlüğü, terminal işletmeciliği, oto kiralama işletmeciliği, dağıtıcılık ve benzeri faaliyetleri yapanlar ile taşıma işlerinde çalışanları, taşımalarda yararlanılan her türlü taşıt, araç, gereç, yapıları ve benzerlerini kapsıyor.

Açıklamada, Ulaştırma Bakanlığı'nın kendi esas iştigal konusu ile ilgili olmak kaydıyla; il sınırları dahilinde yapılan eşya taşımaları ile belediye sınırları ile mücavir alanı içinde yapılan şehir içi eşya taşımalarında kullanılan ve toplam yüklü ağırlığı 3,5 tonu geçmeyen taşıtlarla yapılan taşımalar için 25 Şubat 2008 tarihine kadar yetki belgesi alma şartı aranmayacağına işaret edildi.

Karayolu Taşıma Kanunu ve ilgili yönetmeliklere göre yetki belgesi alması gerekenler; Ankara Yolu Köy Hizmetleri Eski Binası'nda faaliyet gösteren Bursa Ulaştırma Bölge Müdürlüğü'ne şahsen başvurabileceği gibi, Müdürlük'ün 369 36 36 (4 hat) nolu telefonlarından da bilgi alabilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious