Bursa'da deniz ulaşımı için ilk adım

Bursa'da deniz ulaşımı için ilk adım.9506
  • Giriş : 18.06.2009 / 20:26:00

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa-Mudanya ile Yalova-Armutlu arasında vapur ve deniz otobüsü seferleri düzenlemek için çalışma başlattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, haziran ayı meclis toplantısı öncesinde, yaptıkları çalışmalar hakkında gazetecilere bilgi verdi.

Sosyal belediyecilik anlayışından hareketle, tüm Bursalıların, kentin en büyük nimetlerinden biri olan denizden faydalanmasını sağlamak için yeni bir projeyi hayata geçireceklerini belirterek, şunları söyledi:

''Bursa'da yaşayan, ancak ekonomik durumlarından ötürü kent dışına çıkamamış hatta Bursa'nın denizini görmemiş birçok insanımız var. Büyükşehir Belediyesi olarak herkesin Bursa'nın güzelliklerini görmesini, yaşamasını istiyoruz. Bunun için tekne kiraladık. İki günde bir muhtarlarımız aracılığıyla belirlenen 200 kişiye Marmara Denizi'nde güzel bir gün yaşatacağız. İlerleyen günlerde mavi turlar düzenleyeceğiz.''

-VAPUR VE DENİZ OTOBÜSÜ SEFERLERİ-

Altepe, mavi turun yanı sıra Mudanya'nın ve Gemlik Körfezi'nin deniz taşımacılığında aktif hale gelmesi için Mudanya ile Armutlu arasında vapur seferleri başlatılacağını belirterek, şöyle konuştu:

''İlk olarak Mudanya–Armutlu arasında vapur ya da deniz otobüsüyle yolcu taşımacılığı başlatmak istiyoruz. Diğer şehirlerden kentimize ya da Mudanya'ya gelenler kısa bir gemi seyahatiyle körfezin de keyfini çıkarsın. Ayrıca bu sistem sayesinde İstanbul'dan Bursa'ya günü birlik ziyaretler de artacak. Kentimize İstanbul'dan ya da Yalova'dan gelenler bir günlük ziyaretlerinin ardından Mudanya'dan vapurla kısa sürede Armutlu'ya geçebilecekler.''

Deniz taşımacılığıyla ilgili çalışmaların sürdüğünü bildiren Altepe, detayların birkaç gün içinde tamamlanacağını ve projenin hayata geçirilmesi için düğmeye basılacağını söyledi.

-''SAĞLIKLI BİR YAŞAM İÇİN BUSKİ'NİN SUYUNU İÇİN''-

Bursa'nın suyunun sağlıklı olmadığına ilişkin iddiaları da değerlendiren Altepe, bunların asılsız iddialar olduğunu vurguladı. Altepe, Bursa'nın suyunun birçok şehirden çok daha kaliteli olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

''Suda da bazı kriterler vardır. Bunlarla ilgili gerekli denetlemeler yapılıyor ve sonuçlar iyi çıkıyor. Hatta BUSKİ şebeke suyunun kullanılması kalsiyum ve magnezyum içermesi açısından daha da sağlıklıdır. Çocukların gelişimi açısından önemli olan bu iki madde, kentin şebeke suyunda yeteri kadar mevcuttur. Sözü geçen haberde 2000 yılının su denetim sonuçlarının değerlendirmesi yapılmıştır. Hiç kimse tedirgin olmasın, sağlıklı bir yaşam için BUSKİ'nin suyunu için.''

Altepe, Uludağ'ın 50 yıldır el atılmayan sıkıntılarına eğildiklerini de belirterek, Uludağ Oteller Bölgesi'nde başta su ve yangın olmak üzere tüm altyapı şebekelerini yenileyeceklerini ayrıca otopark sorununun çözüleceğini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*