Bursa'da kaçak akaryakıt operasyonu

  • Giriş : 17.04.2006 / 00:00:00

Bursa'da kaçak akaryakıt operasyonu: 4 kişi tutuklandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bursa'da bıÜüoya, tekstil ve tiner imalatında kullanılan "solvent" adlı kimyasal maddenin akaryakıta karıştırıldığı yönündeki iddiaları araştıran Bursa Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şube Müdürlüğü Mali Büro Amirliği ekiplerinin düzenlediği operasyon kapsamında dün adliyeye sevkedilen 1'i bayan 17 kişiden 4'ü tutuklanarak cezaevine gönderildi.
Bursa'nın Kestel ilçesi yakınlarında bir istasyondan benzin alan vatandaşların, araçlarının bozulduğu yönünde şikayetlerinin artması ihbarı Bursa polisini alarma geçirdi.

Kaçakçılık ve Organize Suçlar Bürosu dedektifleri, söz konusu istasyonu beş ay boyunca izledi. Soruşturmayı genişleten polis, daha çok tekstil ve boya sanayiinde inceltici olarak kullanılan solvent maddesini İzmit'teki bir firmadan satın alan sanıkların, bu maddeyi benzinle karıştırıp, piyasaya sürdüğünü belirledi.

Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüğü ve Maliye ekipleriyle ortak hareket eden polis, söz konusu istasyona baskın düzenlendi. Baskında pompalardan alınan numune benzinlerin içinde solvent maddesine rastlandı.

Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Mali Suçlar Büro Amirliği ekipleri, istasyonun sahibi ve örgütün lideri olduğu öne sürülen M.G (36) ile istasyonda çalışan tanker sürücüsü N.Ş ve M.G'yi (25) gözaltına aldı.

Sanıkların ifadesi doğrultusunda operasyonu genişleten polis Bursa'daki akaryakıt istasyonu sahipleri, S.S.C (42), S.B (29), M.D (47), H.K (67), E.A (43), Y.Ö (41), B.B (42), M.Ö (33), B.U (34), S.Ç'yi de (33) da gözaltına aldı. Kocaeli'de solventi temin ettiği belirlenen O.Ö. (41) ve solventi taşıyan tanker sürücüsü S.D (28) ve Bursa'dan alınan solventi Konya'daki akaryakıt istasyonlarına sattığı ileri sürülen D.C'yi de polis tarafından yakalandı.

İlk operasyonun düzenlendiği petrol istasyonunda çalışan personelin banka hesaplarını da incelemeye alan polis, istasyonda pompacı olarak çalışan S.Ş'nin (26) bankada yüklü miktarda parası olduğunu belirledi. Sahte benzinden elde edilen paraların S.Ş'in hesabı üzerinden transfer edildiği ortaya çıkınca pompacı da gözaltına alındı.

ıÜüOperasyon sonucu gözaltına alınan 17 zanlı, sorgulamalarının tamamlanmasının ardından, ''Suç işlemek için örgüt kurmak, nevi bozuk akaryakıt üretmek ve ticaretini yapmak, ticarete hile karıştırmak, haksız kazanç temin etmek ve 213 Sayılı Vergi Usul Kanunu'na muhalefet'' suçlarından adliyeye sevk edildi.

Cumhuriyet Savcısı'nın ifade almasının ardından nöbetçi mahkemeye sevkedilen kişilerden Mahmut Gören, yeğeni Murat Gören (25), Sezgin Şeker (26) ve Oğur Özdemir'i (41) tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious