Bursa'da kesici delici aletlere yasak

Bursa'da kesici delici aletlere yasak.14060
  • Giriş : 08.07.2009 / 16:13:00

Bursa Valisi Şahabettin Harput tarafından yayımlanan genelgeyle kent genelinde vatandaşların üzerlerinde her türlü kesici ve delici alet taşıması yasaklandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Vali Harput tarafından 17 kaymakamlık, Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Cumhuriyet Başsavcılığı, İl Jandarma Komutanlığı, İl Emniyet Müdürlüğü ve ilgili birimlere gönderilen genelgede, il merkezinde ve ilçelerinde son zamanlarda bıçakla yaralama ve darp olaylarında artış olduğunun tespit edildiği belirtildi.

Bu olaylara kalabalık grupların karıştığı, tek veya çift yüzlü, sivri uçlu her türlü kesici ve delici aletlerin kullanıldığının gözlemlendiğine değinilen genelgede, şu ifadelere yer verildi:

''Tek veya çift yüzlü bıçaklar ile saldırı veya savunmada kullanılan 6136 Sayılı Kanun kapsamı dışında kalan sivri uçlu her türlü kesici ve delici alet, bir sanat veya mesleğin icra edildiği yerler ve taşınması zorunlu olan mahallerin dışında, kişilerin üzerinde taşındığında adam yaralama olaylarının artış göstererek, toplum huzurunu bozduğu, kamu düzeninin ve kişi dokunulmazlığının zarar gördüğü, kötü niyetli kişilerin değişik amaçlarla vatandaşlar üzerinde zaman zaman korku ve baskı oluşturabileceği, meydana gelen olaylardan anlaşılmıştır.

Bursa il sınırları içerisinde, her türlü kesici, delici aletle adam yaralama olaylarının önüne geçilmesi, toplum huzurunun ve kişi dokunulmazlığının sağlanması amaçlanmaktadır. Bu karar, Bursa sınırları içerisinde, bir sanat veya mesleğin icra edildiği yerlerde kullanılması ve taşınması zorunlu olanların haricindeki her türlü kesici, delici ve benzeri alet ile bıçakların, kişi üzerinde taşınmamasını kapsar.''

Genelgede, karara uymayanlar hakkında 5442 Sayılı İl İdaresi Kanununun 11. maddesi gereğince fiili, ayrı bir suç teşkil etmediği takdirde 5326 sayılı Kabahatler Kanununun 32. maddesi ve diğer hükümleri gereği yasal işlem yapılacağı bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*