Bursa'da namus cinayeti protestosu

Bursa'da namus cinayeti protestosu.13953
  • Giriş : 16.12.2006 / 00:00:00

Bursa'da, Günyüzü Kadın Dayanışma Kooperatifi üyesi bir grup, geçen hafta 23 yaşındaki bir kadının, babası tarafından öldürülmesi nedeniyle Büyükşehir Belediyesi binası önünde eylem yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kooperatif üyesi Pınar Duman, grup adına yaptığı açıklamada, son zamanlarda artan “namus cinayetleri”ne 11 Aralıkta merkez Yıldırım ilçesine bağlı Değirmenönü Mahallesi'nde işlenen cinayetle bir yenisinin daha eklendiğini ifade etti.

23 yaşındaki iki çocuk annesi Sevinç Özacar'ın uzun süredir şiddet gördüğü gerekçesiyle eşinden ayrılmak istediği için babası tarafından 27 yerinden bıçaklanarak öldürüldüğünü savunan Duman, “Bu tür ölümlerin önlenmesi için daha kaç kadının ölmesi gerekiyor” dedi.

Duman, devlet tarafından yapılan araştırmalarda, evli her üç kadından en az birinin eşi tarafından fiziksel şiddete uğradığının belgelendiğini öne sürerek, ”Kadınlar, yaşadıkları şiddet karşısında başvuracakları, sığınabilecekleri yerleri olmadığı için kaderlerine terk edilmekte ve böylelikle hayatlarını kaybetmektedir” diye konuştu.
Uluslararası sözleşmelere göre, devletin kadınlara yönelik şiddeti önlemekle ve korumakla yükümlü olduğunu anlatan Duman, şunları söyledi:“Yasalar bir yönüyle bu yükümlülüğü belediyelere vermiştir. Bursa Büyükşehir Belediyesi bu sorumluluğunu, görevini yerine getirseydi Huri Akça, Sevinç Özacar gibi niceleri belki bugün yaşıyor olacaktı. Her gün evinde şiddet gören fakat gidecek yeri olmadığı için bu şiddete sessizce boyun eğen kadınların sığınacak yerleri olacaktı ve söz konusu ihlaller önemli ölçüde önlenecekti.”

Duman, “kadınlara sığınacak yer açmayarak, yasa gereği yükümlülüklerini yerine getirmedikleri” gerekçesiyle Bursa Büyükşehir Belediyesi ve merkez Osmangazi İlçe Belediyesi hakkında Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunduklarını sözlerine ekledi.

Açıklamanın ardından belediye girişine “mezar değil, sığınak istiyoruz” pankartı asan kadınlar, daha sonra slogan atarak dağıldılar.


Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious