Bursa'daki hastanede birçok aksaklık var

Bursa'daki hastanede birçok aksaklık var.12704
  • Giriş : 27.05.2009 / 12:26:00

Bursa Şevket Yılmaz Devlet Hastanesinde dün çıkan ve 8 hastanın ölümüne neden olan yangınla ilgili adli soruşturma devam ediyor. Hastanede birçok aksaklık tespit edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

AA muhabirinin yetkililerden aldığı bilgiye göre, Bursa Cumhuriyet Başsavcılığınca görevlendirilen cumhuriyet savcısı yangınla ilgili incelemelerini sürdürüyor.

Yetkililer, yangının çıkış nedeninin çok detaylı bir soruşturma sonucu belirlenebileceğini bildirdi.

Öncelikle yangının elektrik kontağından çıkıp çıkmadığının, tesisatta hata olup olmadığının, hata varsa bunun taşeron firmadan mı yoksa hastane yönetiminden mi kaynaklandığının araştırılacağını belirten yetkililer, bu araştırmaların bilirkişi incelemesi gerektirdiğini, bu yüzden itfaiye, Elektrik Mühendisleri Odası, mühendislik fakültesi gibi birimlerden bilirkişi olarak yararlanılacağını söyledi.

Yetkililer, 8 hastanın ölümünün dumandan mı, elektrik kesintisinden mi yoksa nakilden mi kaynaklandığının da soruşturma açısından çok önemli olduğunu, bu nedenle otopsi sonuçlarının beklenmesi gerektiğini bildirdi.

Dumanın yoğun bakım ünitesine gitmesini engelleyecek tesisatın yapılıp yapılmadığı yönündeki teknik detaylarla, yangına zamanında müdahale edilip edilmediği, kurtarma çalışmalarında ihmal olup olmadığının da araştırılacağına dikkati çeken yetkililer, bu konuda hastane, itfaiye çalışanları başta olmak üzere ilgili kişilerin ve kurum yetkililerin ifadelerine de başvurulacağını ifade etti.

Yangının nedeninin, çok detaylı soruşturulması gereken bir olay olması nedeniyle 1-2 aylık araştırma sonucu belirlenebileceğini kaydeden yetkililer, ihmali olanlar hakkında gereken işlemlerin yapılacağını belirtti.

Bu arada, soruşturmayı yürüten cumhuriyet savcısının talebiyle Antalya'dan bu sabah Bursa'ya gelen iki öğretim görevlisi, savcıyla birlikte hastanede incelemelerde bulundu.

Bilirkişi olarak Bursa'ya gelen, ''Türkiye'nin akademik anlamda ilk yangın-patlama yeri araştırmacısı'' olduğu bildirilen Akdeniz Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği Programı Kurucusu Yrd. Doç. Dr. Saadet Alkış ve öğretim görevlisi Recep Üçtepe'nin incelemeleri sırasında basın mensupları hastaneye alınmadı.

Bursa Emniyet Müdürlüğü Olay Yeri İnceleme Şubesi ekipleri, yangının çıktığı ikinci bodrum kattaki tıbbi görüntüleme merkezinde inceleme yaptı, olay yerindeki yanan kablolardan ve diğer malzemelerden numune aldı.

Öte yandan, Şevket Yılmaz Devlet Hastanesinde muayene ve tedavi hizmetlerinde sorun yaşanmadığı, tıbbi görüntüleme merkezi ile hemodiyaliz, ameliyathane ve yoğun bakım üniteleri dışında hizmetlere devam edildiği bildirildi.

ELEKTRİK, İNŞAAT VE KİMYA MÜHENDİSLERİ İLE MİMARLAR TARAFINDAN YAPILAN İNCELEMEDE BİRÇOK AKSAKLIK BELİRLENDİ
Şevket Yılmaz Devlet Hastanesi'nde çıkan ve 8 kişinin ölümüyle sonuçlanan yangınla ilgili yürütülen soruşturmada Sağlık Bakanlığı'nca gönderilen müfettişlere yardımcı olmaları amacıyla görevlendirilen elektrik, inşaat ve kimya mühendisleri ile mimarlardan oluşan bilirkişi heyetince yapılan incelemede, birçok aksaklık tespit edildiği bildirildi.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, 10 kişilik bilirkişi heyetinde yer alanlar, hastanedeki incelemeler sonucu elde edilen bilgileri dün yapılan toplantıda paylaştı.

Elektrik, kimya ve inşaat mühendisleri ile mimar odalarının Bursa şubelerinin yöneticilerinin de katıldığı toplantı, gece geç saatlere kadar sürdü. Toplantıya katılan her görevli, izlenim ve tespitlerini yazılı olarak sundu.

Toplantının ardından bugün Bursa Valiliği'ne verilecek bir ön rapor hazırlandı. Konuya ilişkin kapsamlı raporun ise ilerleyen günlerde sunulabileceği bildirildi.

İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Başkanı Necati Şahin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hastanedeki incelemelerde tesisat, tadilat ve yangın algılama sistemlerinde aksaklıklar tespit edildiğini söyledi.

Hastanede teknik açıdan bazı sıkıntılar görüldüğünü ifade eden Şahin, ''İnşaatlarda katlar arasındaki izolasyonda sorunlar var. Tadilatlar yapılmış ama tesisatlar bu düzenlemeye uydurulmamış. Yangın algılama sisteminin devrede olup olup olmadığı konusunda tereddütler var'' dedi.

Şahin, olay sırasında kullanılmayan birimlerde yangın çıktığını dile getirerek, ''Yangın olan yer, kapalı olduğu için uzun süre algılanamamış. Bu ciddi bir sorun. Birçok nedene bağlı olarak yangın çıkabilir. Önemli olan yangını en kısa sürede algılayabilmek'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*