Bursa'daki yarismada Bursali yok

Bursa'daki yarismada Bursali yok.10551
  • Giriş : 17.10.2005 / 00:00:00

BURSA - Osmangazi Belediyesi'nin, Ahmet Hamdi Tanpinar'in adini yasatmak ve edebiyat dünyasina yeni eserler kazandirmak amaciyla bu yil besincisini gerçeklestirdigi "hikaye" yarismasina yogun bir ilgi oldugu bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Eser sahiplerinin çogunlugunun Bursa disindan olmasi ise dikkat çeken bir baska konu oldu.
Jüri üyesi sair-yazar Metin Önal Mengüsoglu ve sair Nevzat Çalikusu ile Yürütme Kurulu üyeleri sair Yasin Dogru ve Osmangazi Belediyesi Yerel Gündem 21 (OSYEG) Genel Sekreteri Rifat Bakan'in katildigi toplantida, gelen eserler degerlendirildi. Eserlerin önemli bir bölümünün Bursa disindan gelmis olmasi dikkatlerden kaçmadi. Istanbul, Samsun, Ankara, Adana, Elazig, Izmit, Samsun ve Malatya gibi pek çok ilden eser gelmesi; Tanpinar ve Bursa ilgisinin sadece kentle sinirli olmadigini ortaya koydu. Yarismaya son katilim tarihi olan 2 Aralik 2005 tarihine kadar 100'den fazla eser gelmesi bekleniyor. Yerelden evrensele açilan "Tanpinar Anisina Hikâye Yarismasi"nin basvurulari 22 Agustos 2005 Pazartesi günü baslamisti. Basvurular, 2 Aralik 2005 tarihinde sona erecek.


BU YIL HIKAYE


Osmangazi Belediyesi, Ahmet Hamdi Tanpinar'in adini yasatmak ve Bursa üzerine olusturulmus edebiyat eserlerine yenilerini eklemek amaciyla her yil edebiyatin degisik dallarinda verdigi Aahmet Hamdi Tanpinar Edebiyat Ödülü'nü bu yil "Hikaye" dalinda veriyor. Bu yilki yarisma; konunun belirlendigi önceki yarismalardan farkli olarak, herhangi bir konu sinirlamasi yapilmayarak, uluslararasi boyuta tasindi. Tanpinar anisina gerçeklestirilen yarisma; 2001 yilinda Deneme (Tanpinar ve Bursa Denemeleri), 2002 yilinda Siir (Tanpinar ve Bursa Siirleri), 2003 yilinda Mektup (Bursa'ya Ütopik Mektuplar), 2004 yilinda Makale (Tanpinar'in Dünyasinda Bursa-Taslarda Gülen Rüya) dalinda yapilmisti.

Prof. Dr. Durali Yilmaz, Dr. Alim Kahraman, Metin Önal Mengüsoglu, Ali Haydar Haksal ve Nevzat Çalikusu'ndan olusan 5 kisilik Seçici Kurul tarafindan degerlendirilecek 'hikâye'lerde herhangi bir konu sinirlamasi da yok. Yarismaya katilim bir eserle sinirlanirken, eserlerde herhangi bir sayfa sinirlamasi getirilmedi. Tanpinar anisina ilki 2001 yilinda "Deneme" dalinda gerçeklestirilen yarismaya katilan eserler, "Tanpinar ve Bursa Denemeleri" adiyla, 2002 yilinda "Siir" dalinda gerçeklestirilen yarismaya katilan eserler "Tanpinar ve 2002 Bursa Siirleri" adiyla, 2003 yilinda mektup dalinda gerçeklestirilen yarismaya katilan eserler "Bursa'ya Ütopik Mektuplar" adiyla, 2004 yilinda gerçeklestirilen Makale yarismasina katilan eserler ise "Tanpinar'in Dünyasinda Bursa: Taslarda Gülen Rüya" adiyla kitaplastirilarak Bursa'nin yazin dünyasina kazandirilmisti. 2005 yilinda gerçeklestirilecek "Hikâye" yarismasinin sonunda Seçici Kurul'un belirleyecegi eserler de kitaplastirilacak.


SONUÇLAR VE ÖDÜL


Hikâye yarismasinin sonuçlari 24 Aralik 2005 tarihinde açiklanacak. Ödüller ise, Tanpinar'in ölüm yildönümü olan 24 Ocak 2006 tarihinde yapilacak törenle sahiplerini bulacak. Konuyla ilgili bir açiklama yapan Osmangazi Belediye Baskani Recep Altepe, Tanpinar gibi büyük bir ustayi anmanin kendileri için büyük bir sorumluluk oldugunu söyledi. Altepe, "Bu kente mal olmus, bu kentin özgünlügüne özgünlük katmis, kültürel yapisina yeni ürünler eklemis isimleri anmak manevi bir zorunluluktur. Ama tabii bir yandan bu büyük isimleri

anarken diger taraftan da Bursa üzerine yeni kültürel kazanimlar elde etme çabasi içindeyiz. Tanpinar anisina yarismalarda da bu amacimiz fazlasiyla gerçeklesmektedir" dedi. Yarismayla ilgili ayrintili bilgi ve yarisma sartnamesi, 'www.osmangazi.bel.tr, www.osmangazi-bld.gov.tr' adli internet sitelerinden ulasilabiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious