Bursa'dan Üsküp'e kardeşlik köprüsü

  • Giriş : 12.08.2006 / 00:00:00

Bursa Osmangazi Belediyesi ile Makedonya'nın Üsküp şehrindeki Çayır Belediyesi arasında kardeşlik protokolü imzalandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bursa'da tarihi mirasın korunması yönünde önemli çalışmalar yürüten Osmangazi Belediyesi'nin tecrübe ve bilgilerini aktarmasını isteyen Çayır Belediye Başkanı İzzet Mecidi, "Biz kağıt üzerinde bir kardeşlik değil, karşılıklı işbirliği ile Osmangazi'nin tecrübelerini ve desteklerini alacağımız bir kardeşlik yürüteceğiz. Bursa'nın tarihi kalbi nasıl Osmangazi ilçesinde ise, Üsküp'teki Osmanlı eserleri de Çayır İlçesinde bulunuyor. Tarihi çarşı, tarihi Selattin camiler, saat kulesi, mescitler, hanlar aynı Bursa gibi. İlk etapta Kebir Çelebi Mehmet Cami'nin 80 bin euroluk restorasyonunu Osmangazi Belediyesi'nin gayretleri ile başladık. Şimdiye kadar 20 bin euroluk Bursa'lı işadamlarından destek geldi. Bu destekler sürecek. Ayrıca Butel bölgesinde altı alışveriş merkezi, üstü cami, Kur'an kursu ve gasilhane olarak planlanan büyük bir kompleksin inşaatına başladık. 3 katlı yaklaşık 2 bin metrekarelik tesiste, müslümanlar ibadetlerini rahatça yapabilecekler. Hatta bu bölgede müslüman nüfusun etkinliğini artıracak bir tesis Bursalı hayırseverlerin katkıları ile inşa ediliyor. Osmangazi Belediyesi bize projelendirme, teknik ekip kurulması ve hayırseverlerin kanalize edilmesi hususunda destek veriyor" diye konuştu.

Osmangazi Belediye Başkanı Recep Altepe, Üsküp'ü Osmanlı yadigarı olarak gördüklerini ve sivil toplum örgütleri ve işadamları olarak bu şehirdeki ecdat yadigarlarını tekrar canlandırmak ve ayağa kaldırmayı bir görev bildiklerini ifade etti. Altepe, "Biz belediye olarak bu konuyla ilgili tecrübe ve birikimlerimizi ortaya koyduk. Bu çalışmanın manevi bir boyutu olduğuna inanıyoruz. Geçmişte Anadolu'dan Balkanlara gidip oralarda tapu misali eserler ortaya koyan ecdadımızın yadigarlarını mahzun bırakmak bize yakışmazdı. Sivil toplum örgütleri ve işadamları ile birlikte böyle önemli bir misyonu yerine getirdiğimize inanıyorum" dedi.

Altepe, Üsküp'de yapılan çalışmalarla ilgili şu bilgileri verdi: "Sadece dört duvardan ibaret olan tarihi Arasta caminin projesini Üsküp'teki arkadaşlarımız hazırlıyorlar. Bölgenin Anıtlar Kurulu'ndan bu projenin onaylanmasından sonra, Bursalılar olarak bu caminin kalan duvarının kurtarılarak tamiratı için çalışma başlatacağız. Bir iki yıl içerisinde de hayırseverlerin katkıları ile çarşı içindeki Arasta Cami'ni ibadete açacağız. Osmangazi'de çok fazla Üsküp'ten göç eden hemşehrimiz yaşıyor. Hatta Bursa'da Üsküp caddemiz bile mevcuttur. Bursa'daki Üsküplülerin gayretleri ile Balkan topraklarındaki bu ecdad yadigarlarını canlandırıp, Üsküp'teki soydaşlarımıza faydalar sağlayacak önemli bir işbirliği uygulaması içinde olacağız. Zaten her yıl Kosova'da 1. Murat Han'ı anmak için bu topraklara geleceğimiz için kardeşlerimizi Üsküp'ü ziyaret etmek görüşmek imkanı da kolay olacak. Her iki belediye arasındaki kardeşlik protokolü Türk Dışişleri Bakanlığı tarafından biz Makedonya'da bulunduğumuz sırada onaylandı. Bu sebeble 1. Murat Han'ı anma gezisi sırasında, yine bir araya gelerek çalışma azmimizi pekiştirdik." diye konuştu.

Protokol imzalanması töreninde AK Parti Bursa Milletvekili Türk Makedonya Dostluk Grubu Başkanı Niyazi Pakyürek de hazır bulundu.

Makedonya'nın başkenti Üsküp'ün, tarihi niteliği olan ve Osmanlı'yla hatırlanan eserlerin bulunduğu Çayır Belediyesi'nin 75 binlik nüfusunun büyük bir kısmını Türk ve Arnavut müslümanlar oluşturuyor. Osmanlı'nın inşa ettiği 27 cami ile, çeşitli hamam, medrese ve hanların yer aldığı Çayır İlçesi tarihi hüviyeti ile dikkat çekiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious