Bursa'de 'Tekstil Zirvesi'

  • Giriş : 25.08.2006 / 00:00:00

Uludağ İhracatçı Birlikleri'nin (UİB) organizasyonunda 31 Ağustos'ta açılacak olan "1. Tekstil Sanatları Sergisi", seçkin sanatçıların eserlerini Bursalılarla buluşturmaya hazırlanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen'in de katılacağı serginin açılış töreninde Türkiye Tekstil İhracatçıları Birlikleri'nin yöneticileri ortak yönetim kurulu toplantısı yapacak.
Türk tekstil sanatları alanında son yıllarda yapılan çalışmaların topluma aktarılması amacıyla düzenlenen ve 11 sanatçının eserlerinden oluşan "1. Tekstil Sanatları Sergisi" 31 Ağustos Perşembe günü saat 14.00'de UİB binasında bir törenle açılacak. 15 Eylül tarihine kadar açık kalacak serginin açılış törenine Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Oğuz Satıcı, İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Gülle, Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay ile Türkiye'deki tüm Tekstil İhracatçıları Birlikleri Ortak Yönetim Kurulu Üyeleri de katılacak. Açılış töreni öncesinde Türkiye Tekstil İhracatçıları Birlikleri'nin Ortak Yönetim Kurulu Toplantısı UİB'de yapılacak.

AYAKTA KALMANIN YOLU FARKLILIKTAN GEÇİYOR

UİB Tekstil İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, yaptığı açıklamada, tekstil sektöründe dünyadaki rekabet girdabından kurtulmanın ve yarınlardan emin olabilmenin yolunun, ürünlerin rakiplerden farklılaştırılmasından, ürünlere müşteri sadakati sağlayacak özellikler eklenmesinden ve bunların çağdaş pazarlama teknikleri ile hedef kitlelere sunulmasından geçtiğini kaydetti.

Türkiye'nin, ucuz işgücü ve hammaddeye dayalı bir rekabet anlayışıyla dünya piyasalarında varlığını sürdüremeyeceğini ifade eden Burkay, şöyle konuştu: "Artık, teknoloji kullanan değil teknoloji üreten, marka tüketen değil, markaları tüm dünyada tüketilen bir ülke olmak zorundayız. 100 milyar dolarlık ihracat hedefine ancak bu anlayışla ulaşabiliriz. UİB olarak, bu bilinçle 1. Tekstil Sanatları Sergisi'ni Bursa'da açıyoruz. Amacımız, ekonomimizin lokomotif sektörlerinden tekstilin tasarım boyutuna dikkat çekmek ve tasarım konusunda ülkemizin önde gelen isimlerinin eserlerini Bursa'yla buluşturmak. Başta eser sahipleri olmak üzere sergide emeği geçen herkesi kutluyorum."

REKABETÇİ YAPI MODA VE TASARIMLA OLUŞUR

Serginin, ulusal ve uluslararası sanat etkinliklerinde çalışmalarını sergilemiş, ödüller ve dereceler almış sanatçıların tanıtılması bakımından önemli olduğunu belirten İbrahim Okur, "Türkiye için stratejik öneme sahip olan tekstil sektörünün rekabetçi yapısını koruması, ancak sektörün teknoloji düzeyinin, ilgili alanlardaki eğitimin ve inovasyon yeteneğinin yükseltilmesi, Ar Ge faaliyetlerinin artırılması ve moda - marka yaratılması ile mümkün görülmektedir. Özellikle tasarım konusu, küresel rekabetin yeni ve yaratıcı çözümleri dayattığı bir ortamda gitgide daha önemli hale geliyor. UİB olarak, tekstil sektörünün sanat ve tasarım boyutuna dikkat çekmek, sanatçılarımızı teşvik etmek ve ihracatçılarımızla işbirliği olanaklarını geliştirmek amacıyla Bursa'da 1. Tekstil Sanatları Sergisi'ni organize ettik. Sergimizin sektörümüzün geleceğine ışık tutacağına inanıyoruz" diye konuştu.

ORTAK YÖNETİM KURULU TOPLANTISI

Burkay, sergi açılış töreni ile Bursa'nın "tekstil zirvesine" evsahipliği yapacağını da söyledi. Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen'in katılacağı açılış töreni öncesinde Türkiye Tekstil İhracatçıları Birlikleri'nin Ortak Yönetim Kurulu Toplantısı'nı yapacaklarını ifade eden Burkay, toplantıda sektördeki sorunların ve güncel gelişmelerin değerlendirileceğini bildirdi.

Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB) Genel Sekreteri İbrahim Okur ise, serginin; İdil Akbostancı, Suhandan Özay Demirkan, Ayla Salman Görüney, Filiz Otyam, Füsun Özpulat, Ayten Sürür, Mine Biret Tavman, Aydın Uğurlu, Servet Senem Uğurlu, Hamdi Ünal ve Ali Yaldır'ın "dokuma, örme, halı, keçe, boyama, dikiş, aplike ve şekillendirme" alanlarındaki çalışmalarından oluştuğunu bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious