Bursalı sanayiciler doğalgaz zammına tepkili

Bursalı sanayiciler doğalgaz zammına tepkili.9498
  • Giriş : 31.05.2008 / 22:47:00

Bursalı sanayiciler, BOTAŞ'ın konutlarda ve sanayide kullanılan doğal gaza yaptığı 7,4 ve 8,3'lük zamma tepki gösterdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Genç Sanayici ve İşadamları Derneği (GESİAD) Başkanı Denizhan Sezgin ve Bursalı Sanayiciler yaptıkları ortak yazılı açıklamada, sanayide ve konutlarda kullanılan doğal gaza zam beklediklerini, ancak yapılan zam oranların beklediklerinin üstünde olduğunu kaydettiler.

Denizhan Sezgin, zammın bu seviyelerde olmasına şaşırdıklarını belirterek, ''Zam sanayiciye vurulmuş bir darbedir. Zam girdi maliyetlerini de önemli ölçüde etkileyecek. Durgunluk içinde olan piyasalar, bu artışla birlikte daha da ciddi sıkıntılar yaşayabilir'' dedi.

Marmara ve Kuzey Anadolu Sanayici ve İşadamları Dernekleri Federasyonu (MAKSİFED) Başkanı Serhas Bekişoğlu da, doğal gaz zammıyla hükümetin sanayicilere adeta ''üretmeyi bırakın tüketime dönün'' çağrısı yaptığını savunarak, enerjiyi herkesten çok kullanan sanayiciye daha çok zam yapılmasının başka bir açıklamasının olamayacağını bildirdi.

Bekişoğlu, ''Uzun süredir durgunluk içerisinde ilerleyen ülke ekonomisi, sanayiciye yeterince ağır darbeler vurmuştur. Yapılan zam, bunca zorluk içerisinde üretim yapmaya çalışan sanayiciyi daha da zora sokacaktır'' dedi.

Nilüfer Organize Sanayi Bölgesi (NOSAB) Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Aras ise, zam oranını ''korkunç'' olarak nitelendirdiği açıklamasında, şu görüşlere yer verdi:

''Yılbaşından beri yapılan zamların oranı yüzde 30'a yaklaşmıştır. Bu oranlar sanayici açısından maliyeti ciddi manada etkileyen oranlardır. Bu son zam bizi artık en son raddeye getirdi. Sanayicinin rekabet gücü gittikçe azalıyor. İhracat yapan firmalar bu artışla birlikte zorlanacaktır. Bu artıştan sonra sanayiciye ürünlerine zam yapmak ya da zarar etmek üzere iki seçenek bırakılmıştır. Bu zam her şeyin üstüne tuz biber ekti. Sanayici bir darbe daha yedi. Yapılan zamlar enflasyonu arttıran en önemli unsurların başında geliyor. Konutlarda kullanılan doğal gaza yapılan zam da vatandaşın bütçesini oldukça sarsacak bir hale getirmiştir.''

Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay da, sanayicinin doğal gazla üretim yaptığına işaret ederek, ''Piyasalar zaten ciddi anlamda sıkıntılıydı. Bu zam oranı maliyetleri arttıracaktır. Zam sanayiciyi iyice tehdit eder hale geldi. 2008 yılında bu zamlar ertelenmeliydi. Zam oranı ülke sanayisinin gerçekleriyle örtüşmüyor'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious