Bursa'nın 90 günlük suyu kaldı

Bursa'nın 90 günlük suyu kaldı .10221
  • Giriş : 31.07.2007 / 13:27:00

Hiç yağmur yağmaması halinde kente 90 gün yetecek su kaldığı belirtildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bursa’nın içme suyu kaynağı olan Doğancı Barajı’nın yanı sıra, kentin sulama suyunun sağlandığı göller ve diğer su kaynakları da kuruma noktasına gelirken, hiç yağmur yağmaması halinde kente 90 gün yetecek su kaldığı belirtildi. DSİ Bölge Müdürü Mehmet Kılınç, il genelindeki su kaynaklarının tamamında geçen yıla oranla kayıp gözlendiğini belirterek, vatandaşları tasarruflu olmaya çağırdı.

Uluabat Gölü’nde geçen yıl 3 metre 30 santimetre olan su kotu, 3 metre 23 santimetreye düştü. 7 santimetrelik düşüşün 10 milyon metreküplük bir kayıp olduğu belirtildi. Maksimum 85 metre su kotuna sahip olan ve bu yıl 84 metre 29 santimetre su bulunan İznik Gölü’nün ise kapasitesine yakın bir doluluğa sahip olduğu belirtilirken, azalan su miktarı açısından en fazla kayıp veren Manyas Gölü’nde geçen yıla oranla 110 milyon metreküp kayıp saptandı. Çekilme miktarı Demirtaş, Hasanağa ve Gölbaşı Barajlarında ise yüzde 50 oranlarına ulaştı. Su kaynakları açısından diğer büyük kentlere göre oldukça şanslı olan Bursa’nın bile, hiç yağmur yağmaması halinde 90 günlük suyunun kaldığı kaydedildi.

TASARRUF ÇAĞRISI

DSİ Bölge Müdürü Mehmet Kılınç, il genelindeki su kaynaklarının tamamında geçen yıla oranla kayıp gözlendiğini belirterek, vatandaşları tasarruflu olmaya çağırdı. İznik Gölü dışındaki bütün kaynaklarda çekilmenin ciddi rakamlara ulaştığını ifade eden Kılınç, geçen yıl ve bu yılın hava sıcaklıkları karşılaştırıldığında 3- 4 derece fark olmasına rağmen, göllerdeki çekilmenin milyonlarca metreküpe ulaştığını kaydetti. Kılınç, maksimum 85 metre su kotuna sahip İznik Gölü’nde geçen yılki su miktarının 84 metre 79 santimetre iken, bu yılın aynı döneminde 84 metre 29 santimetreye düştüğünü vurguladı. Bu düşüşe rağmen İznik Gölü’nde herhangi bir sıkıntı bulunmadığını dile getiren Kılınç, maksimum 8 metre su kotuna sahip Uluabat Gölü’nde 3 metre 30 santimetre olan geçen yılki su miktarının bu yıl 3 metre 23 santimetreye düşerek, buharlaşmayla beraber 10 milyon metreküplük su kaybı yarattığını anlattı.

Gölbaşı, Demirtaş ve Hasanağa Baraj Gölleri’nde su kaybının yüzde 50’ye ulaştığının altını çizen DSİ bölge Müdürü Mehmet Kılınç, gelen sular açısından bakıldığında ise bu yıl Uludağ’a yağan karın geçen yılın üçte biri oranında olduğunu belirterek, yağmur miktarının da yarı yarıya azalma gösterdiğini kaydetti. Kılınç, rakamlarla ortaya konan bu durumun anormal olduğunu, ancak kuraklık olarak nitelendirilebilmesi için 4- 5 yıllık periyotta gözlemlenmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious