Bursa'nın makus talihi değişiyor

  • Giriş : 20.09.2006 / 00:00:00

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin, "Biz bu kavşaklarla yalnız Bursa'nın tıkanan trafiğini değil, daraltılan ufkunu da açtık." dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan Acemler, Esentepe, Polis Okulu Kavşakları ile Batı ve Doğu Arıtma Tesisleri'nin yanı sıra Yeşil Çevre Arıtma Tesisi ve TOKİ'nin 2 bin 277 konutu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da katıldığı coşkulu törenle açıldı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin, yaptığı konuşmada, Bursa'nın 6 Nisan'daki fethi, 11 Eylül'deki kurtuluşu gibi tarihindeki dönüm noktası günlere değinerek, 28 Mart'ın da yerel kalkınmanın başladığı tarih olarak hatırlanacağı bir gün olacağını söyledi. Açılışını gerçekleştirecekleri yatırımların 150 milyon YTL değerinde olduğunu ifade eden Şahin, belediyecilikteki AK kadrolarla yıllardır konuşulan ama bir türlü çözüm üretilmeyen sorunların artık tarihe gömüldüğünü vurguladı.

Konuşmasında göreve geldikleri günden bu yana gerçekleştirdikleri büyük projelere değinen Şahin, yatırımları söz verdikleri süreden öncede bitirdiklerinin de altını çizerek, "Temel hedefimiz, her yönüyle marka kent Bursa'yı oluşturmak. Zaman, ahkam kesmek değil, sorun çözmek, mazeret üretmek değil maharet göstermek zamanıdır. Bakın Acemler Kavşağı 12 yıldır yapımı konuşuluyordu. Önemli olan bir işe başlamak değil bitirmektir. Acemler Kavşağı'nın 12 yılda bir kaç kez temeli atıldı, ama bu aşamada kalındı. Bu kavşağın hizmete girmesi bazı gerekçelerle sürekli engellendi. Hemşehrilerimiz her seferinde hayal kırıklığına uğradı. Özelikle yoğun saatlerde, araçlar uzun kuyruklar oluşturdu. Bu yüzden, çok önemli miktarda zaman ve yakıt zayi oldu. Ama biz kararlıydık, çünkü halkımız bizi sorunları çözmek için göreve getirmişti. Sorunun çözümünü ertelemek yerine kararlılıkla üzerine gittik. Allah'a şükürler olsun ki günde 85 bin aracın geçtiği, 12 yıldır yapılamayan Acemler Kavşağı'nın inşaatını 5 ay gibi bir sürede de tamamladık. Bugün açılışını yaptığımız Ankara Yolu'ndaki Polis Okulu Kavşağı'nı 140, Mudanya Yolu üzerinde Esentepe Kavşağı'nı ise 100 günde tamamladık. Biz bu kavşaklarla yalnız Bursa'nın tıkanan trafiğini değil, daraltılan ufkunu da açtık." dedi.

Başbakan Erdoğan'ın açılışını yapacağı diğer 2 projenin de Bursa'nın yerel yönetimler tarihindeki en büyük çevre yatırımı olduğunu ifade eden Şahin, "Nilüfer Deresi'nin tekrar eski güzelliğine kavuşmasını sağlayacak ve Bursa'mızın önemli çevre sorunlarından birine daha son verecek olan tesislerimizin inşaatını tamamladık. Doğu ve Batı Arıtma Tesisleri, 60 milyon Euro'ya mal oldu. Yıllardır beklenen bir hayali daha gerçekleştiriyoruz. Çok yakında Nilüfer Deresi daha temiz akacak. Arıtma tesislerine ek olarak, Nilüfer Deresi'ni Bursa'nın yeni cazibe merkezi haline dönüştürecek bir projemizi hayata geçireceğiz. Abdal Köprüsü'nden Afet Yönetim Merkezi'ne kadar olan 5 km'lik alandaki deltada yapılacak Nilüfer Vadisi Projesi ile yeni rekreasyon alanları oluşturacağız. Arıtma tesislerimizin devreye girmesi ve rekreasyon projemizin tamamlanmasıyla Nilüfer, Bursa'ya güzellik katan ihtişamlı günlerine tekrar dönecek" diye konuştu.

AK kadrolar olarak Bursa'da belediyeciliğin hizmet standardını ve çıtasını yükselttiklerine dikkat çeken Şahin, vatandaşların 15-20 yılda yapılamayanların 2,5 yılda nasıl gerçekleştirildiği yönünde kendisine sürekli sorular sorduklarını ifade ederek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"At binenin, kılıç kuşananın. İş ehline verildiğinde, eldeki kaynaklarla en fazla hizmet nasıl üretilir, zaman en verimli nasıl kullanılır bunu herkes görüyor. Şartlar ve imkanlar aynıyken iyi planlama yaptığınızda, zamanı ve kaynakları verimli kullandığınızda ve çalışma şevkinizi tüm ekip arkadaşlarınızla aynı derecede paylaştığınızda sonucun ne kadar farklı olabileceği ortada. Yatırımlarımızın tamamlanmasıyla Bursa'nın yarınları bugünden de güzel olacak. Hiçbir engelin Bursa'mız için beslediğimiz umutların ve koyduğumuz hedeflerin peşinde gitmekten bizi alıkoymasına izin vermeyeceğiz. Bizim en büyük gücümüz hemşehrilerimizin teveccühleridir. Vatandaşlarımızın yatırımlarımızla ilgili destekleri çalışma şevkimizi artırıyor. Biz yarınlarımıza 'yine sıradan bir gün' anlayışı ile değil, 'yeni projeler üreteceğimiz yeni bir gün' olarak bakıyoruz. Çalışacağız, üreteceğiz, inşallah hepimize gurur ve mutluluk verecek bu tür törenlerde yine birlikte olacağız. Başarımız, bir ekip çalışmasının ürünü. Hükümetimiz, milletvekillerimiz, meclis üyelerimiz, teşkilatlarımız, bürokratlarımız ve daha niceleri. Hepsine şükranlarımı sunuyorum. Bursa'nın makus talihini hep beraber değiştiriyoruz. Bursa'da zaman, hizmet ve yatırım zamanı. Şimdi Bursa'da hayallerin gerçeğe dönüşme zamanı. Gözün Aydın, geleceğin Aydın, yolun açık olsun Bursa."

Başbakan Erdoğan ve Başkan Şahin'in konuşmalarından sonra Polis Okulu ve Esentepe Kavşakları ile Batı ve Doğu Arıtma Tesisleri'nin açılışı sinevizyonla hizmete girdi. Bursa'da TOKİ'nin yaptığı 2 bin 277 konutunda temsili olarak anahtarlarını Acemler'de teslim eden Başbakan Erdoğan, daha sonra Acemler Köprülü Kavşağı'nın açılış kurdelesini Vali Nihat Canpolat, AK Parti Grup Başkan Vekili Faruk Çelik, Milletvekili Şerif Birinç, Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin, AK Parti Bursa İl Başkanı Hayrettin Çakmak ve diğer ilçe belediye başkanlarıyla birlikte kesti. Evlerinin anahtarlarını alan vatandaşlar, Başbakan Erdoğan'a şükranlarını dile getirdi. Erdoğan, evlerinin anahtarlarını verdiği ailelerin çocuklarına da oyuncak dağıttı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious