BursaRay başladı minibüscüler şikayetçi

BursaRay başladı minibüscüler şikayetçi.38256
  • Giriş : 07.04.2008 / 11:36:00

BursaRay B etabının devreye girmesiyle şehrin doğu ve kuzey bölgesinde hizmet veren minibüs esnafı sıkıntıya girdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bursa Büyükşehir Belediyesi, halen 603 minibüsün hizmet verdiği bölge için '4 minibüse 1 otobüs verelim' teklifinde bulunurken Bursa Minibüsçüler Odası 'Şehrin batısındaki protokolü uygulayalım, 2 minibüse bir otobüs verelim' teklifinde bulunuyor.

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından şehiriçi ulaşımın rahatlatılması amacıyal yapılan Bursa Ray B etabı seferleri dün başladı.

Uzun zamandır bölgede hizmet veren minibüsçülerle Büyükşehir Belediyesi arasındaki görüşmeler sonuçsuz kaldı. Belediye 'Bölgede trafik sıkışıklığına izin vermemiz gerekiyor, 4 minibüse bir otobüs verelim' derken Minibüsçüler Odası; "Biz uzlaşmadan yanayız, metro sistemi şehrin batısına da geldi. Ancak orada 4 minibüse 1 otobüs değil, 2 minibüse bir otobüs verildi. Biz aynı uygulamayı istiyoruz" diyor.

Bursa Minibüsçüler odası Başkanı Mürsel Çubukçu, BursaRay B etabının seferlerinin başlamasına rağmen minibüs esnafının sıkıntısına çözüm bulunmadığını söyledi.

Çubukçu, "Bizler minibüsçüler olarak halkımızın ulaşımını sağlamakla mükellefiz. Ancak bize reva görülen 4 minibüs karşılığında bir otobüs. Zaten halen çok sayıda minibüs 2 hisseli, bir de 4 minibüs bir otobüse çevrilince ortak sayısı artacak, istenmeyen durumlar olacak. Ancak şehrin batısında uygulanan sistemi istiyoruz. " minibüse bir otobüs verilsin. Sadece bunda da diretmiyoruz. Mevcut minibüsler kalsın, BursaRay'ın besleme hatlarında çalışalım. Ama belediye bizi Santral Garaj'a sokmamakta direniyor. Böyle olunca da insanlar ulaşımda sıkıntı yaşayacak. Bizler uzlaşmacı tavrımızı sonuna kadar sürdüreceğiz. Son olarak yargıya taşıyacağız. Bize yapılan uygulama hpaksızlıktır. Bölgede ihaleli otobüsler de var. Bu otobüslere ihale sonunda süre uzatımı konusunda garanti verildiğini duyuyoruz. Neden bölgedeki dolmuş-taksi ve ihaleli otobüslere bir düzenleme yapılmadan bize bu sınırlama getiriliyor." dedi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi ise Bursa Ray batı etabındaki uygulamanın önceki dönem belediye yönetimine ait olduğunu, şehir içi tarfki sorununun aşılması için çalışmaların sürüdğü belirtildi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin, "Geçmiş dönemde yapılanların şehir trafiğini aksattığını herkes görüyor. Biz kimseyi mağdur etmek istemiyoruz, ama önceliğimiz şehir içi ulaşımı çözmektir. Geçmiş dönemdeki hataları yeniden yapmak istemiyoruz." diye konuştu. Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin şehrin doğu ve kuzey bölgesinde çalışan 603 minibüse '4 minibüse 1 otobüs verelim' teklifinde ısrarcı olduğu öğrenildi.

Öte yandan vatandaşlar da sorunun uzlaşmacı bir yaklaşımla çözüme kavuşturulmasını istiyor.

BursaRay'ın doğu bölgesinde hizmete girmesiyle ulaşımın rahatladığını söyleyen vatandaşlar, minibüsçülerin de mağdur edilmemesini, ancak bunun yanında şehir trafinin de keşmekeşliğe sürüklenmemesini istiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious