'Bursa'ya teknik üniversite şart'

'Bursa'ya teknik üniversite şart'.14057
  • Giriş : 03.11.2008 / 22:53:00

Bursa Uludağ Üniversitesi (UÜ) Rektörü Prof. Dr. Mete Cengiz, Bursa'nın en az iki üniversiteye ihtiyacı olduğunu belirterek, bunlardan birinin ise teknik üniversite olması gerektiğini aktardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi (DOSABSİAD) Yönetim Kurulu Üyeleri, Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mete Cengiz'i makamında ziyaret etti. Ziyaret sırasında Bursa'nın dünyada hızlı gelişen şehirler içerisinde olduğunu söyleyen Rektör Prof. Dr. Mete Cengiz, bu gelişmeye bağlı olarak Bursa'nın üniversite sayısınında artırılması gerektiğine dikkat çekti.

Bursa'nın bir teknik üniversiteye ihtiyacı olduğunun altını çizen DOSABSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Parlamış da, Bursa'ya yapılacak ikinci bir üniversiteyi destekleyeceklerinin mesajını verdi.

Üniversite öğrencilerinin mezun oldukları alanların pratiğini yapmakta zorluk çektiklerine değinen Rektör Cengiz, yeni kanunla birlikte staj yapan öğrencilerinin sigorta primlerinin üniversiteler tarafından ödeneceğinin altını çizdi. Rektör Cengiz, ayrıca Mudanya'da kendilerine tahsis edilen yerleşkenin yetersiz olduğunu, yaptıkları incelemede yeni bir arazi belirlediklerini ve buraya bir yüksekokul kurulması halinde Mudanya'nın kış ekonomisine de büyük katkıda bulunacağına vurgu yaptı.

Göreve yeni başlayan UÜ. Rektörü Prof. Dr. Mete Cengiz ile üniversite sanayi işbirliği içinde olmak istediklerinin altını çizen DOSABSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Parlamış, Bursa'nın dahada kalkınması için buhna mecbur olduklarını söyledi. Bursa'da ikinci bir üniversiteyi kendilerininde desteklediğine işaret eden Parlamış, Bursa'nın teknik bir üniversiteye ihtiyacı bulunduğunu kaydetti.

Parlamış, Microsoft'u Bursa'ya çekmek için Sanayi ve Ticaret İl Müdürü Mahmut İnan'la birlikte çeşitli görüşmeler yaptıklarınıda aktardı. Yeni Ar-Ge Yasasıyla birlikte Teknoparkların cazibesini yitirdiğine vurgu yapan Parlamış, düzenlenecek yasa ve teşviklerle Teknoparkların eski önemine kavuşturulması gerektiğini söyledi. Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi'nde (DOSAB) faaliyet gösteren Bursa Eğitimi Geliştirme Vakfı'nın (BEGEV) yaptığı çalışmalardan örnekler sunan Bülent Parlamış, mesleki eğitim alanında başarılı işler yapan böyle bir kuruluşu bünyelerinde barındırmaktan dolayı büyük bir mutluluk duyduklarını sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*