Bursluluk sınavı sonuçları 2013 - Lise taban puanları ve 2013 okul puanları

Bursluluk sınavı sonuçları 2013 - Lise taban puanları ve 2013 okul puanları.47104
15.07.2013 / 12:14:21

MEB, bursluluk sınavı sonuçlarını yarın açıklanacağını belirtti. Yarından itibaren bursluluk sonuçlarına ulaşabilirsiniz.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


Taban puanları için buraya tıklayın! SBS Adana birincisi Işık Dershanesi'nden

Türkiye genelinde 8. sınıf öğrencilerinin girdiği Seviye Belirleme Sınavı'nda (SBS) Işık Dershanesi öğrencisi Elifnaz Girgin, aldığı 694,108 puan ile Adana birincisi oldu. Dershane öğrencilerinden Onur Kıdık, 691,348 puanla il 8.'si, Dildaş Yıldız Kara ise 686, 372 puanla il 10.'culuğunu kazandı.

Işık Dershaneleri'nde düzenlenen törende Elifnaz Girgin dizüstü bilgisayar, Onur Kıdık ve Dildaş Yıldız Kara ise tablet bilgisayarla ödüllendirildi. Öğretmen ve velilerin şampiyon öğrencilerin sevincini paylaştığı programda konuşan Işık Dershanesi Şube Müdürü Melik Küçükefe, her yıl tekrarlanan bu tür derecelerin artık kendileri için sürpriz olmadığını söyledi.

Adana'da yaklaşık 39 bin öğrencinin katıldığı son SBS'da ipi göğüsleyen öğrenci ve ailelerini tebrik eden Küçükefe, "Işık Dershaneleri'nde yine gelenek bozulmadı. Bir başarı klasiği ile daha yüzümüz güldü. Dershanemizin 'gelenekten geleceğe' bağladığı bir köprü var. Zengin doküman, teknolojinin son yeniliği akıllı tahta sistemi, uzman öğretmen kadrosunun fedakârca çabaları öğrencinin azmiyle birleşince başarı kaçınılmaz hale geliyor." dedi.

Elifnaz Girgin'nin kimya mühendisi olan annesi Güzide Girgin de kızının test çözmenin yanında konuları anlayarak sınava hazırlandığını ifade etti. Kızının detaylara önem verdiğine işaret eden anne Girgin, "Kızım daha çok zor testlere yoğunlaştı. Biz ailesi olarak her aşamada ona destek verdik. Uygun ortamla devamlı motive ettik ve kararlarının arkasında durduk." şeklinde konuştu. Adana birincisi Elifnaz Girgin ise planlı bir şekilde konuları tekrar ettiğini anlattı.

Dildaş Yıldız Kara'nın hemşire olan annesi Zübeyde Kara ise düzenli çalışma sonucu hedefine ulaşan kızıyla gurur duyduğunu kaydetti. Dildaş'tan böyle bir sonuç beklediklerini hatırlatan Kara, öğrencinin daha önce de girdiği birçok deneme sınavı ve olimpiyatlardan benzeri bir başarıyla döndüğünü belirtti. Başarılı öğrenci Dildaş Yıldız Kara da programlı bir şekilde SBS'ye hazırlandığını vurguladı.

SBS'de il 8.'ncisi olan Onur Kıdık, sistemli bir şekilde test çözerek bu dereceyi kazandığını bildirdi. Kıdık, daha kesin karar vermediğini; fakat İstanbul Lisesi'ni tercih etmeyi düşündüğünü söyledi.

Öte yandan Amasya'nın Merzifon ilçesinde eğitim faaliyetlerini sürdüren Ahi Koleji Müdürü Arslan Cömert, 2013 Seviye Belirleme Sınavı (SBS) sonuçlarına göre 30 öğrencilerinin fen liselerine girebilecek puanlar aldıklarını söyledi. İlçe sıralamasında ilk 5'te yer alanların tamamının okullarının öğrencisi olduğunu belirtti.

Arslan Cömert, SBS'de başarılı olan öğrenciler ile ailelerinin de katıldığı bir basın toplantısı düzenledi. Yaklaşık 1 milyon 127 bin öğrencinin girdiği SBS'de öğrencilerinin kendilerinden beklenen başarıları elde ettiğini söyleyen Cömert, "30 civarında öğrencimiz fen lisesi kazanabilecek puanlar aldı. Öğretmenlerimizle yaptığımız çalışmalar sonucunda bu sene puanların ciddi şekilde düşeceğini düşünüyoruz. Bir takım sistem değişikliklerinden dolayı tercihlerimizi çok dikkatli yapmak durumundayız. Okulumuz öğrencilerinin tercilerini öğrencilerimiz, velilerimiz ve öğretmenlerimizle beraber yapmayı planladık." dedi.

Okullarına Amasya, Samsun ve Çorum illerinin 7 ilçesinden öğrenciler geldiğini kaydeden Cömert, "Merzifon'da ilk 5 öğrenci okulumuzun öğrencisidir. Ayrıca ilçelerin dereceleri de yine okulumuzun öğrencileridir. Hiçbir başarı tesadüfî değildir. İdealist öğretmen arkadaşlarımın gayreti, öğrencilerimizin çalışma azmi ve velilerimizin ciddi desteği başarımızın en büyük etkenlerindendir. Okulumuzun eğitim-öğretim dönemi içerisinde yapmış olduğu; etüt çalışmaları, ofis çalışmaları, grup çalışmaları, yaklaşık 50 deneme sınavı, son bir ay yapmış olduğumuz (yaklaşık günlük 12 saatlik ders) yoğunlaştırma programı başarımızın vazgeçilmezlerindendir. Ayrıca öğrencilerimizle birebir rehberlik, aile telefon ve ziyaret rehberliği de başarımızda etkili oldu diye düşünüyorum." diye konuştu.

Merzifon'un eğitim seviyesinin yüksek bir ilçe olduğunu vurgulayan Cömert, "Merzifon'un genel başarısında Milli Eğitim Müdürlüğü'ndeki yöneticilerimizin, okul müdürlerimizin ve eğitim kadrosunun da emekleri, gayretleri tartışılmaz. Onların da emeklerini takdirle karşılıyorum ve başarılarından dolayı tebrik ediyorum. Okulumuzun başarısında bizi yalnız bırakmayan yönetim kurulumuzu, gayretlerinden dolayı öğretmen arkadaşlarımı ve özverili çalışmalarından dolayı öğrencilerimizi, bizden hiçbir zaman desteklerini esirgemeyen velilerimizi canı gönülden tebrik ediyorum." şeklinde konuştu.

Açıklamanın ardından başarılı öğrencilere çeşitli hediyeler verildi. Öğrenciler daha sonra velileri ve öğretmenleriyle hatıra fotoğrafı çektirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*