Burun kanamasını ciddiye alın!

  • Giriş : 19.07.2006 / 00:00:00

Burun kanaması, hem çocuklarda hem de yetişkinlerde en sık görülen sağlık sorunlarından biri.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Nişantaşı Kulak Burun Boğaz Grubu’ndan KBB uzmanı Dr. Atilla Şengör, burun kanamalarının sebeplerini, alınacak tedbir ve tedavi yollarını anlattı. Şengör’ün verdiği bilgiye göre kanamalar, ön burun ve arka burun olmak üzere ikiye ayrılıyor. Ön burun kanamaları, burnun orta bölümündeki kılcal damarların çatlamasından kaynaklanıyor. Bu damarlar çok ince ve yüzeysel olduğu için basit sümkürmelerde ve ufak tırnak dokunuşlarında bile kanayabiliyor. Bu tip kanamalar daha çok çocuk ve genç erişkinlerde görülüyor. Arka burun kanamaları ise daha çok yüksek tansiyon hastalarında ve ciddi yüz yaralanması geçirenlerde oluşuyor. Genizden ağız ve burun bölgesine doğru akıntı meydana gelen bu kanamalar daha çok orta ve ileri yaştaki kişileri etkiliyor. Daha ciddi sonuçlar doğuran arka burun kanamalarında mutlaka uzman müdahalesi gerekiyor.

KBB uzmanı Atilla Şengör, ön burun kanamalarını sıcak ve kuru havaların veya kış aylarında sıcak odalardaki havanın kurumasının tetiklediğini belirtiyor. Sıcakta burun mukozasının kuruyarak kabuk bağladığını ve damarları çatlattığını dile getiren Şengör, “Kaşıntıya yol açan solunum yolu alerjileri, kuvvetli burun sümkürülmesi, burun kemiklerindeki eğiklik, uzun süreli aspirin kullanımı ile tansiyon yüksekliği burun kanamalarının temel sebepleri arasında yer alıyor.” diyor.

Şengör, kuruluktan kaynaklanan kanamaları önlemek için, burna az miktarda krem ya da merhem sürülebileceğini ifade ederek, kanama halinde ise tampon uygulanmasını öneriyor. Tampon alındıktan sonra kanama durmuşsa, burna günde üç kez yumuşatıcı ve yara iyileştirici merhem sürülmesi gerektiğini aktarıyor. Ayrıca, burnu nemli tutmak için serum fizyolojik damla veya sprey kullanılabileceğini söylüyor. Atilla Şengör, kanamanın tekrarlanması halinde mutlaka hekime başvurulması gerektiğini sözlerine ekliyor.

Kanama nasıl durdurulabilir?

Kanaması olan kişiyi sakinleştirmeye çalışın.

Burnu, iyice kavrayarak mandal gibi sıkıştırın.

Pamuk kullanarak burna tampon yapın.

Başı yüksekte tutun. Kanamalı kişi dik oturtulmalı ya da baş yüksekte yatırılmalı.

Burun ve yanaklara buz uygulayın.

Tekrar kanamaması için

Burnunuzu karıştırmayın ve sümkürmeyin.

Kendinizi zorlayacak aktivitelerden kaçının, ağırlık kaldırmayın.

Başınızı kalp seviyesinden yüksekte tutun.

Bulunduğunuz ortamı nemlendirmeye çalışın.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious