Bush, Abbas'la görüştü, barış vaadetti

Bush, Abbas'la görüştü, barış vaadetti.14095
  • Giriş : 10.01.2008 / 14:30:00

ABD Başkanı George Bush, görev süresi içinde İsrail ve Filistin arasında bir barış anlaşması imzalanacağından emin olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bush ile Abbas, Ramallah'ta Mukata karargahında yaptıkları yarım saati aşan görüşmeden sonra ortak basın toplantısı düzenledi.

Bush, basın toplantısında, Filistin Yönetimi Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ı, barış yolundaki çabalarından dolayı övdü. Abbas'ın gösterdiği misafirperverliğe teşekkür ederek sözlerine başlayan Bush, yan yana, barış içinde demokratik iki devletli çözüm için çalışıldığını ifade etti. Dünya barışının, özgürlüğün evrenselliğine dayandığını söyleyen Bush, Abbas'ın Filistinlilerin hayatlarını kolaylaştırmak için çok sıkı çalıştığını kaydetti ve barışın sağlanması için bölge insanlarına yardımcı olacağını belirtti.

ABD Başkanı, önemli olanın, her iki tarafın da barışı isteyip istemediği sorusu olduğunu ifade etti ve aynı soruyu hem İsrail Başbakanı Ehud Olmert'e hem de Abbas'a sorduğunu söyledi.

Bush, "Kalıcı barış olması için Başkan Abbas ile İsrail Başbakanı Olmert'in bir araya gelmeleri ve zor seçimler yapmaları gerekiyor. Yapacaklarına güveniyorum. Bunun mümkün olduğuna inanıyorum. Sadece mümkün değil, olacağına da inanıyorum. Görevimden ayrılmadan, imzalanmış bir barış anlaşması olacak. İnandığım budur" dedi.

Bush, Olmert'in de Abbas'ın da bölgede demokrasi için barışın önemini anladıklarını belirterek, "Barış mümkündür ve gereklidir. Barışın gerçekleşmesi için yardımcı olmayı umuyorum" diye konuştu. Bush, bu konuda Abbas'a yardımcı olacağını da vurguladı.

Bush, Filistin Yönetimi'nin Nablus'tan başlayarak Batı Şeria'da uygulamaya koyduğu yeni güvenlik planına ve geçen günlerde İsrail güçlerinin Nablus'taki operasyonuna işaretle İsrail müdahaleleriyle Filistin Yönetimi'nin nasıl başarılı olabileceğine ilişkin soruya, her iki tarafın da bu konudaki durumlarını tespit ettiğini belirterek cevap verdi.

Bush, İsraillilerin de sınırlarında, saldırılarda bulunabilecek bir devlet istemediğini, bir devletin güvenliğinin önemli olduğunu söyledi.

Askeri kontrol noktalarının Filistinlilerde de hoşnutsuzluk yarattığını bildiğini söyleyen Bush, Filistin Yönetimi güvenlik güçlerinin etkili olduğunu belirtti. Ancak sorunun daha çok uygulama kabiliyetlerinden kaynaklandığını ifade eden Bush, Filistin güvenlik güçlerinin giderek gelişmekte olduğuna inandığını da vurguladı.

Filistinli nihai statü görüşmeleri heyeti Başkanı Ahmed Kurey'in, Amman'dan dönerken, askeri kontrol noktasında 2 saati aşkın bekletildiğini öğrendiğini anlatan Bush, askeri kontrol noktalarının, güvenlikle ilgili gerçeklerden kaynaklandığını belirtti. Bush, "Amaç, güvenliği sağlamaktır. Bu sağlandığında askeri kontrol noktalarına da gerek kalmayacaktır. Amaç, içte güvenliği sağlayabilme gücüne sahip bir devlet yaratmaktır" diye konuştu

Bush, İsrail tarafına da "İsrailliler, Filistin güvenlik güçlerine yardımcı olmalılar, engel değil" diye seslendi, ABD'nin İsrail'in bu tür eylemlerine karşı olduğununun altını çizdi.

Bush, Gazze'deki durumla ilgili bir soruya karşılık, Gazze'de, Batı Şeria'dakine rakip bir vizyon olduğunu belirtti ve Hamas'ın bölge halkına ıstıraptan başka bir şey vermediğini kaydetti.

Bush, "Abbas'ın, bir avuç insanın Filistinlilerin beklentilerini boşa çıkartmaya çalıştığının farkında" olduğunu ifade etti ve "Eminim, Abbas hükümeti ümit vadeden bir gelecek sağlayacaktır" dedi.

-ABBAS: "FİLİSTİN DEVLETİ İSTİYORUZ"-

Abbas ise Annapolis'in, Filistin devletinin kuruluşuna doğru atılan ilk adım olduğunu, bir Filistin devleti kurmak istediklerini söyledi.

ABD Başkanı Bush'a, "Siz Filistin'i ziyaret eden ilk ABD başkanısınız" diye seslenen Abbas, Filistin halkının daima barışa bağlı olduğunu ifade ederek, Bush'un ziyaretini "tarihi ve Filistin halkına büyük ümit veren bir ziyaret" olarak değerlendirdi.

Abbas, Filistin halkının, başkenti Kudüs olan, mülteci sorunları son bulmuş, BM kararları ile uyumlu bir Filistin devleti arzusunda olduğunu kaydetti.

Abbas, "Filistin halkı, barışa bağlı. Ülkesinde, yol blokajları, ayırma duvarları veya etrafında yerleşimler olmaksızın serbestçe hareket etmek istiyor. Cezaevlerinde binlerce tutuklusunun olmadığı, masumların ölmediği farklı bir gelecek görmek istiyoruz. Ablukanın kaldırılmasını istiyoruz" diye konuştu.

Bush ile bölgenin geleceğini ilgilendiren her konuyu ele aldıklarını kaydeden Abbas, İsrail tarafı ile Yol Haritası doğrultusunda, kilit konular da dahil, yakında görüşmelere başlayacaklarını bildirdi.

Abbas, Gazze ile ilgili soruya karşılık da Gazze Şeridi'ndeki Filistinlilerin çektikleri sıkıntılarla baş etmeye çalıştıklarını belirtti ve "Hamas, Gazze'de darbe öncesi durumu tesis etmeli, ancak ondan sonra konuşabiliriz" diye konuştu.

Bush, basın toplantısının ardından Batı Şeria'nın, İsa Peygamber'in doğduğu yer olarak kabul edilen Beytüllahim kentine gitti. Bush, kent merkezindeki Milad Kilisesi'ni ziyaret edecek.

Bush'un Beytüllahim'e ziyareti nedeniyle kentte de çok yoğun güvenlik önlemleri alındı. İsrail güvenlik kuvvetleri, Batı Şeria'daki ziyareti sırasında da Bush için güvenlik önlemlerini sürdürüyor. Ancak Kudüs'te kapanan bazı cadde ve sokaklar, bugün trafiğe açıldı.

Bush'un Ramallah'ta Abbas ile görüşmesi sırasında, Batı Şeria'daki bazı kentlerde Bush'un ziyaretini protesto eden gösteriler düzenlendi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious