Bush, ABD'nin güvenliğini değerlendirdi

  • Giriş : 19.08.2006 / 00:00:00

Bush, Irak ve Lübnan'da demokrasilerin hala kırılgan olduğunu söyleyerek ABD'nin güvenliğinin de Ortadoğu'daki demokrasiye bağlı olduğunu savundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bush, haftalık radyo konuşmasında Lübnan ve Irak'la ilgili olarak "Bu genç demokrasiler hala kırılgan. Terör güçleri özgürlüğün ilerleyişini durdurmaya ve yeni özgürleşmiş ulusları radikalizme çekmeye çalışıyor" yorumunu yaptı. Önlerindeki yolun zor olacağını ifade eden Amerikan Başkanı bu yüzden fedakarlık ve kararlılık gerektiği üzerinde durdu.

Bush konuşmasının bir bölümünde "Ancak Amerika'nın güvenliği bu sorunlu bölgede özgürlüğün ilerleyişine bağlı. Sonuçtan emin olabiliriz çünkü özgürlüğün karşı koyalamaz gücünü biliyoruz" ifadelerini kullandı.

Bush, Irak'ta kalma konusundaki kararlılıklarının ve Lübnan'da şiddetin son bulması için gösterdikleri çabanın ABD'yi muhtemel terör saldırılarından koruma adına çok önemli olduğunu öne sürdü. ABD Başkanı, "Teröristleri geniş Ortadoğu'daki genç demokrasileri güçlendirerek yeneceğiz" dedi.

İsrail'in Lübnan'daki saldırılarına sonuna kadar destek veren ve ateşkes sonrası Güney Lübnan'a yerleştirilecek barış gücüne asker göndermeyeceğini açıklayan ABD'nin Başkanı Bush, barış gücünün Lübnan'ın meşru güçlerinin tüm ülkede egemenliği sağlamasına yardımcı olacağını ve Hizbullah'ın da devlet içinde bir devlet gibi davranmasını engelleyeceğini" savundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious