Bush, Afganistan'a daha fazla asker istedi

Bush, Afganistan'a daha fazla asker istedi.9314
  • Giriş : 02.04.2008 / 20:17:00
  • Güncelleme : 27.03.2010 / 02:10:24

ABD Başkanı Bush, NATO ülkelerinden Afganistan misyonunu ciddiye almalarını ve daha fazla asker göndermelerini istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

ABD Başkanı Bush, NATO ülkelerinden Afganistan misyonunu ciddiye almalarını ve daha fazla asker göndermelerini istedi. Çağrıya, Çekler 120 asker ile cevap verirken, Cumhurbaşkanı Gül, “Niyetimiz yok” dedi. Fransa ise, 1000 kadar asker gönderebilir.

Bush, Romanya'nın Karadeniz kıyısındaki sahil kasabası Neptun'da Romanya Devlet Başkanı Traian Basescu ile görüştükten sonra düzenlenen basın toplantısında, Afganistan'da başarılı olmak için NATO müttefiklerinin desteğini beklediklerini kaydetti.

Bush, başta Fransa olmak üzere bazı ülkelerin Afganistan'daki 47 bin kişilik NATO gücüne takviye asker göndereceklerini açıklamalarından memnuniyet duyduğunu söyledi.

Bazı ülkelerin Afganistan'da cephe hatlarına asker göndermede isteksiz olmalarını anladığı, ancak Afganistan'da başarısızlığın, burasını teröristler için güvenli bir cennet yapabileceğini, demokrasi talebini tahrip edebileceği görüşünü dile getirdi.
Gül: Afganistan'a asker gönderme niyetimiz yok

NATO müttefiklerinin Afganistan'daki misyonu ciddiye almaları gerektiğini söyleyen Bush, “Barış ve kendi güvenliğimiz için bu gerekli” diye konuştu.

Bush, NATO zirvesinde ülkelerin daha fazla taahhütte bulunacağı konusunda da ihtiyatlı bir iyimserliğe sahip olduğunu ima etti.

Basescu da Afganistan konusunda Bush'un çağrılarına destek verdiğini ifade ederek, Afganistan'da teröristlerin yarattığı riski ortadan kaldırmak, ülkenin ekonomi, demokrasi ve güvenlik alanlarında gelişimini sağlamak ve buradaki girişimlerinin başarılı olması için ellerinden gelen her şeyi yapmaları gerektiğini kaydetti.
Fransa, Afganistan'a asker gönderebilir

ÇEK CUMHURİYETİ 120 ASKER GÖNDERECEK

Çek Cumhuriyeti'nin Afganistan'a özel kuvvetlerden 120 asker göndermeye hazır olduğu bildirildi.

Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, Çek askerlerinin Afganistan'da konuşlandırılmasıyla ilgili anlaşmaya Romanya'nın başkenti Bükreş'te yapılan NATO zirvesinde varılmasının beklendiği belirtildi.

Takviye askerlerin, Afganistan'da ABD askerlerinin önderliğinde El Kaide ve Taliban militanlarına karşı operasyonlar yapan koalisyon güçlerine katılacağı kaydedildi.

Savunma Bakanı Andrej Cirtek, askerlerin gönderilmesi için parlamentonun onayının gerektiğini hatırlattı.

Çek Cumhuriyeti, NATO önderliğindeki Uluslararası Güvenlik ve Destek Gücü'ne (İSAF) de bu yıl 400'den fazla asker göndermeyi kabul etmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious