Bush, Avrupa turuna çıkıyor

  • Giriş : 20.06.2006 / 00:00:00

Avrupa turuna çıkacak olan ABD Başkanı Bush'un ajandasında, İran, Kuzey Kore ve Guantanamo üssündeki hapishaneler bulunuyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

2001'de göreve geldikten sonra Avrupa'ya yapacağı 15. gezisinde, Bush önce yıllık ABD-AB zirvesine katılmak için Viyana'ya gidecek ve ardından Macaristan'ın Sovyet yönetimine ayaklanmasının 50. yılını kutlamak için Budapeşte'yi ziyaret edecek.

Gezinin Viyana ayağında ABD Başkanı Bush, uranyum zenginleştirmeyi durdurması karşılığında İran'a önerilen teşvik paketinin başarılı olmasın bu ülkeye karşı ABD ve AB'nin duruşunun güçlü olmasına bağlı olduğunun altını çizecek. ABD hükümeti, İran'ın teşvik paketine olumlu cevap vermesi durumunda, AB ile İran arasında yapılacak görüşmelere katılacağını açıklamıştı.

Bush, İran yönetiminin Batı'nın önerilerini reddetmeleri durumunda, BM Güvenlik Konseyi kararı ile dünyadan izole edilme ve ekonomik ve siyasi yaptırımlar ile karşı karşıya kalabileceği uyarısında bulunmuştu. Amerikan yönetiminin İran'a uygulanmasını istediği yaptırımlara BM Güvenlik Konseyi üyeleri Rusya ve Çin tarafından karşı çıkılıyor. Bush ve Putin dün telefon görüşmesi yaparak konu hakkında görüş alışverişi yaptı.

Kuzey Kore'nin kıtalararası balistik füze denemesi yapma isteği Bush'un Avrupa turunda gündemde olacak diğer bir konu. Bush'a eşlik edecek ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, Kuzey Kore'nin füze denemesinin ülkesi tarafından ciddiye alınan tahrik edici bir hareket olduğunu söylemişti.

ABD Başkanı, Guantanamo üssündeki işkence iddiaları ve üç esirin intiharı yüzdenden Avrupalı liderler tarafından baskı görmesi bekleniyor. Ülkesinde kendisine verilen desteğin en aza düzeye indiği Bush, Amerikan Yüksek Mahkemesi'nin esirlerin nasıl yargılanacağını yönündeki kararını beklediğini söyleyerek bu baskıları azaltmaya çalışacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious