Bush, az benzin kullanılmasını istedi

  • Giriş : 24.01.2007 / 00:00:00

Başkanı George Bush, yıllık "Birliğin Durumu" konuşmasında Irak stratejisine destek, enerji tasarrufu için de az benzin kullanılmasını istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Başkan Bush, Kongre'de yaptığı konuşmasında Amerikan Kongresi'nden yeni Irak stratejisine "bir şans tanımasını" talep etti.

Başkan Bush, ABD Temsilciler Meclisinin ilk kadın başkanı olan Demokrat Partili Nancy Pelosi ve Senatonun başkanı sıfatıyla ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney'nin önünde gerçekleştirdiği konuşmasında Amerikan askerlerinin Bağdat'ta güvenliği sağlamadan çekilmesi halinde aşırı uçların Irak hükümetini ele geçireceğini söyledi.


11 Eylül saldırılarının ardından Ortadoğu'ya demokrasi getirilmesinin öneminin arttığına değinen Bush, savaşın sonucunu belirleme gücünün hala ellerinde olduğunu belirterek yeni Irak stratejisine destek istedi. "Kararlılığımızı sürdürelim ve olayları zafere çevirelim" diyen Bush, Irak'taki amaçlarının ise "hukuk kurallarına uygun, halkının haklarına saygılı, kendi güvenliğini sağlayan ve terörle savaşta müttefik demokratik bir Irak meydana getirmek" olduğunu ifade etti.


Bu amaca ulaşmak için Irak'taki mezhep çatışmalarının sonlandırılması gerektiğini kaydeden Bush, Irak hükümetinin ise bunu tek başına yapabilecek durumda olmadığını bu yüzden de Irak'a takviye asker gönderdiklerini anlattı.


Iraklıların, kendilerine söz verdikleri bazı vaatlerini yerine getirmediğini aktaran Başkan Bush, bunlar arasında petrol kaynaklarının gelirlerinin bütün Irak halkı tarafından paylaşılması, Irak'ın zenginliklerinin ülkenin yeniden imarında kullanılması, yerel seçimlerin yapılması ve güvenlik için daha fazla sorumluluk alınmasını gibi vaatler olduğunu ifade etti.


Ortadoğu için İran'ın desteklediği radikal Şiilerle El Kaide'nin yardım ettiği radikal Sünnilerin arasında çıkacak bir savaşın tüm bölgeyi etkisi altına alabileceğini savunan ABD Başkanı, bu senaryonun ülkesi için de bir kabus olacağını kaydetti.

'Az benzin kullanın'

Konuşmasında enerji konusuna da değinen Başkan Bush, ABD'nin fazlasıyla uzun bir süredir yabancı petrole bağımlı olduğunu, bunun da ülkeyi düşman rejimlerden ve sevkıyatın aksamasından kaynaklanan tehlikelere maruz bıraktığını söyledi. Enerji konusunda yeni bir hedef belirlenmesini isteyen Bush, Amerika'da benzin tüketimini 10 yıl içinde yüzde 20 azaltmayı hedeflediklerini kaydetti. Başkan bunun da biyo-yakıtlar ve hibrid araçlar gibi yeni teknolojilere ağırlık verilerek mümkün olabileceğini savundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious