Bush, Barzani ile görüştü

Bush, Barzani ile görüştü.10178
  • Giriş : 29.10.2008 / 20:59:00

ABD Başkanı George W. Bush, Washington'da bulunan kuzey Irak'taki yerel Kürt yönetiminin lideri Mesud Barzani ile Beyaz Saray'da görüştü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Toplantıda bir numaralı konu olarak, Irak ile ABD arasında üzerinde aylardır tartışmaların sürdüğü güvenlik anlaşması ele alındı ve Bush, bu anlaşmanın sonunda taraflarca kabul edileceğinden emin olduğunu söyledi.

Bush, Barzani'nin, Washington'u üç yıl önce de ziyaret etmesine atıfta bulunarak, "Başkan Barzani, Oval Ofis'e yeniden hoşgeldiniz. Bir süredir yüz yüze görüşmedik, ancak oldukça sık telefonda görüştük. Bunun nedeni de özgür bir Irak'ın gelişmesinde sizin çok önemli bir rol oynamış olmanız. Size, liderliğiniz ve kişisel dostluğunuz için teşekkür ederim" dedi.

Barzani de Bush ile tekrar görüşmekten memnun olduğunu belirterek, "Bizi diktatörlükten kurtarma yönündeki cesurane kararınızdan dolayı genelde Irak halkının, özellikle de Kürt halkının şükranlarını iletmek için buradayım. Bu süreçte canlarını veren cesur kadın ve erkek askerlere şükran duyuyoruz. Bu fedakarlıklar için Amerikan halkına ve size şükran duyuyoruz" şeklinde konuştu.

Mesud Barzani, ABD-Irak güvenlik anlaşmasının kabulü için çalışmaya devam edeceklerini söyledi.

Üç yıl önceki ziyaretinde Beyaz Saray'a peşmerge kıyafetiyle giden Barzani'nin, bu defa takım elbise giydiği görüldü.

Barzani, dün de ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ile görüşmüş ve bu toplantıda terör örgütü PKK sorunu da ele alınmıştı.

PKK'nın Irak sınırlarında barındırılmaması tekrarlandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*