Bush, 'bu masayı' ayırdı! Türkiye bu masada mı olmalıydı?

Bush, 'bu masayı' ayırdı! Türkiye bu masada mı olmalıydı?.15329
  • Giriş : 27.09.2007 / 09:47:00

Bush, Türkiye'ye Afganistan, Tanzanya gibi demokrasiye yeni adım atan ülkelerin bulunduğu masayı ayırdı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

ABD Başkanı George Bush, çoğu demokrasiye yeni adım atan 20 ülkenin liderlerini davet ettiği "Demokrasi Ortakları Yuvarlak Masa Toplantısı"na Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı da çağırdı. Erdoğan'ı 22 Temmuz seçimleri nedeniyle kutlayan Bush, "Türkiye'de demokratik sistemin işlemesinden büyük memnuniyet duyduk" dedi.
Türk diplomatik kaynakları, Türkiye'nin toplantıya "demokraside örnek ülke" sıfatıyla çağrıldığını savundu. Önceki gün BM binasında, ABD tarafından belirlenen ülkelerin liderlerinin katıldığı toplantıya, aralarında Dominik Cumhuriyeti, El Salvador, Gürcistan, Honduras, Irak, Litvanya, Filistin, Tanzanya, Zambiya, Botswana, Mauritus, Afganistan, Çek Cumhuriyeti, Arnavutluk ve Letonya'nın bulunduğu, çoğu demokrasiye yeni adım atan ülke liderleri davet edildi.

'Kıvranan halklar var'
Irak Başbakanı Nuri el Maliki davetli olduğu halde toplantıya katılmadı. Bush, yaptığı konuşmada şunları söyledi:
"Bu toplantı özgürlüğü seven ve hürriyetin evrensel olduğunu düşünenlerin toplantısıdır. Reform beklentisi olanların, zorbalığa karşı mücadele etmek isteyenlerin yanında olmasını nasıl teşvik etmemiz gerektiği ve hepimizin bu konuda nasıl etkin olabileceği konusundaki düşüncelerimizi paylaşmak için burada olmanızı takdir ediyorum.
Dünyanın dört bir yanında özgür toplumlarda yaşamak için kıvranan halklar var. Bizim gibi özgür toplumlarda yaşayanlar için onlara yardım etmek yükümlülüktür. Özgürlük için çalışmanın, hürriyetleri yayacak güç adımları atmak isteyen dünya liderleriyle ortak stratejiler geliştirmekten daha iyi bir yolunu düşünemiyorum."
Erdoğan da yaptığı kısa konuşmada AKP'nin başarısıyla sonuçlanan 22 Temmuz seçimlerinin, "Türkiye'de demokrasinin gelişimi ve demokratik olgunluk konusunda sağlanan ilerlemeyi, demokratik ve ekonomik istikrarın nasıl tesis edilmiş olduğunu gösterdiğini" belirtti.
Demokratik ülkelere yönelik en büyük tehdidin terörizm faaliyetleri olduğunu anımsatan Erdoğan, "Dünya ülkeleri terörizme karşı yan yana gelip, birlikte çalışmalıdır" çağrısı yaptı.
Bush, toplantının başında elini sıktığı Erdoğan'ı seçimler nedeniyle kutlarken, Türkiye'deki demokrasiyi de övdü. Bush'un Erdoğan'a, "Türkiye'de demokratik sistemin işlemesinden büyük memnuniyet duyduk" dediği bildirildi.
Washington yönetimi, son iki senedir yapılan toplantıya Türkiye'yi ilk kez davet etti. Ancak Türkiye'nin, demokrasiye yeni adım atan ülkelerle aynı girişime çağrılması tartışma yarattı.

'Demokraside örnek'
Türk heyetindeki yetkililer ise Türkiye'nin toplantıya diğer katılımcı ülkelerden farklı olarak "demokraside örnek ülke" sıfatıyla çağrıldığını iddia ederek, "Bu, coğrafi dağılım esasına göre hazırlanan demokrasiye inanmış ülkelerin bir araya geldiği bir topluluk. Bazılarının demokrasileri çok iyi durumda, bazıları ise henüz yolun başında" diye konuştular.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious