Bush, göçmen reformunu konuştu

  • Giriş : 29.04.2007 / 00:00:00

Bush, Miami Dade College'ın mezuniyet töreninde, Kongre'ye göçmen reformunu bir an önce çıkarma çağrısı yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ABD Başkanı George Bush, öğrencilerinin yarısı İngilizce dışında bir dil konuşulan ailelerden gelenlerin okuduğu Miami Dade College'ın mezuniyet töreninde, Kongre'ye göçmen reformunu bir an önce çıkarma çağrısı yaptı. Törende öğrencilere de bu konuda vazifeleri olduğu uyarısını yapan Bush, öğrencilerden Washington'da Kongre'deki temsilcilerine baskı yapmalarını istedi.

Ülkenin göçmenlik sisteminin iflasın eşiğinde olduğunu belirten Bush, "Sınırlar yeterince güvenli değil, işyerlerinin daha düşük ücretlerle çalışmaya razı işçilere ihtiyacı var ve hepsinin sınırdışı edilmesi imkansız 12 milyon kaçak göçmen var. Öyleyse, bu kişilere karşı, genel affın ve genel düşmanlığın arasında bir yol bulmak zorundayız" diye konuştu.

Başkan Bush, göçmen reformu çağrısını törenden sonra aynı gün haftalık radyo konuşmasında da yineledi. Bush'un göçmen reformu konusunu yeniden gündeme getirmesini alkışladığı dile getiren Massachusetts Senatörürü Demokrat Partili Edward Kennedy, bu konuda sadece partiler üstü bir yasanın Kongre'den geçme şansı olduğunu belirterek, "Bu işi bitirmek için Başkan ve Cumhuriyetçi meslektaşlarımızla çalışmaya hazırız" dedi.

Öte yandan Bush'un çoğunluğu göçmen 5 bin kişiye hitap ettiği binanın dışında toplanan yüzlerce gösterisiyse, Irak Savaşı'nı protesto etti. Bush ise Kübalıların çoğunlukta olduğu Miami'deki konuşmasında, "Küba'da özgürlük ışının parlayacağı gün yakın" diye konuştu.

Havana'da ve diğer şehirlerde yaşayan sıradan insanların rüyalarının, itibarsız ideolojileri adına bütün özgürlükleri reddeden acımasız diktatörler tarafından boğulduğunu ifade eden Bush, "Bütün tiranların saltanatı sona erecek" şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious