Bush, Hindistan'a geldi

  • Giriş : 01.03.2006 / 00:00:00

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı George W. Bush'un Hindistan ziyareti başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bush'un beraberindeki heyette Amerikan Dışişleri Bakanı Condelezza Rice da yer aldı. Karşılamada Amerika'nın Hindistan Büyükelçisi David Mulford ve eşi de hazır bulundu.

Afganistan'ın başkenti Kabil'den Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi'ye geçen Bush temaslarına yarın erken saatlerde başlayacak. Sabah, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda törenle karşılanacak olan Bush, daha sonra Gandhi'nin yakıldığı yer olan Raj Ghat'a çiçek bırakacak. Bush ve Hindistan Başbakanı Manmohan Singh daha sonra basına bilgi vermek ve anlaşmaları imzalamak üzere bir araya gelecek.

Hindistan ve Amerikan Dışişleri Bakanlıkları, nükleer antlaşmalarla ilgili sorunları daha önceden gidermişlerdi. Bush'un bu ziyaretinde başta nükleer sahalar olmak üzere birçok alanda antlaşmalar imzalanması bekleniyor. Bush'un bu ziyareti siyasi çevrelerce Amerika'nın Hindistan'a yakınlaşma politikası olarak yorumlandı. Bağımsız bir dış politika güden Hindistan'ı Çin ve Rusya'ya kaptırmak istemeyen Amerikan yönetimi, bu ülke ile seri anlaşmalar imzalamaya başladı.

Enformasyon teknolojileri alanında Hindistan'da milyarlarca dolar yatırımlar yapan Amerikan şirketleri, bu yatırımlarını artırmaya devam ediyor. Bush, bu şirketlerin merkez konumunda olan Haydarabat'a 3 Mart'ta bir ziyaret yapacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious