Bush, Irak bütçesini Kongreye sundu

  • Giriş : 05.02.2007 / 00:00:00

Bush, Irak ve Afganistan’daki askeri harcamalarda kullanılmak üzere yaklaşık 235 milyar dolarlık artış talebini içeren bütçe tasarısını Kongre’ye sundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Tasarıda, ABD ordusu için toplamda 700 milyar dolarlık harcama öngörülürken, bunun sağlık ve eğitim gibi ulusal harcamaları kısıtlayacağı belirtiliyor.

Irak için daha fazla harcama yapılması gerektiği belirtilen taslağa, Demokratların tepki gösterdikleri ve Kongre’de kabul edilmesi durumunda, bugünden 30 Eylül 2008’e kadar yaklaşık 716 milyar doların savunmaya harcanacağı kaydedildi. Bu miktarın, 235 milyarı sadece Irak ve Afganistan’a ayrılmış durumda.

Bush, yaptığı açıklamada, dengeli bir bütçe için uyguladığı formülün, bugün için ülkenin önceliklerini yansıttığını yani ülke topraklarını korumak, terörizmle savaşmak, düşük vergilerle ekonomiyi güçlendirmek gibi amaçları içerdiğini ifade etti.

Senato Bütçe Komitesi Başkanı Demokrat Kent Conrad ise Başkan’ın bütçesinin borç ve "aldatmayla" dolu olduğunu, gerçekle bağı olmadığını ve Amerika’yı yanlış yöne götürmeye devam ettiğini kaydetti.

Conrad, bu yönetimin tarihteki en kötü mali dönem rekorunu kırdığını ve bu bütçenin de bunu değiştirecek bir şey içermediğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious