Bush, Irak'a takviye asker gönderecek

  • Giriş : 17.12.2006 / 00:00:00

ABD Başkanı George W. Bush'un, başta başkent Bağdat olmak üzere Irak'ta güvenliğin artırılması için kısa dönemde bu ülkeye daha fazla asker göndermeyi düşündüğü bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

ABD medyasındaki haberlerde, Irak politikasındaki değişiklikler üzerinde çalışmayı sürdüren George W. Bush'un, kısa dönemde Irak'a yaklaşık 20-30 bin ABD askeri daha gönderme düşüncesine sıcak baktığı belirtildi.

Bush'un, yeni Irak stratejisini yılbaşından sonra açıklaması bekleniyor. ABD'nin Irak'ta halen 140 bine yakın askeri bulunuyor.

Irak Çalışma Grubu'nun raporunda ise, Irak'taki ABD muharip güçlerinin 2008 yılı başlarına dek geri çekilmesi tavsiye edilmişti. Bush ise, Irak'tan erken çekilmenin, terör örgütü El Kaide'nin işine yarayacağını düşünüyor.

ABD'de kongre seçimini kazanan muhalefetteki Demokrat Parti'den yeni dönemde senato çoğunluk başkanı olarak görev yapması kesinleşen Harry Reid, Irak'taki ABD askeri sayısındaki artışın geçici olması durumunda, bu yöndeki bir karara karşı çıkmayacaklarını söyledi.

Bush'un askeri danışmanlarından emekli general Jack Keane ise, Irak'ta güvenlik durumunda ilerleme sağlanması için en az 1.5 yıllık yoğun bir çabaya gerek olduğu görüşünü savundu.

ABD halkının çoğunluğu, ABD askerlerinin aşamalı olarak Irak'tan geri çekilmesini istiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious