Bush, Irak'ın bölünmesine karşı!

  • Giriş : 06.10.2007 / 23:32:00

Amerikan Senatosu'nun Irak'ın 3'e bölünmesi yönündeki tavsiye kararına, Başkan George Bush destek vermedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Amerikan Senatosu'nun Irak'ın 3'e bölünmesi yönündeki tavsiye kararına, Başkan George Bush destek vermedi. Bush Irak'ın bölünmesine karşı olduğunu açıkladı.

El Arabiya televizyonuna konuşan Bush, ABD Senatosu'nun Irak'ın gevşek bir federatif yapı içinde 3'e bölünmesini öngören tavsiye kararını desteklemediğini belirtti.

George Bush, kendisinden sonraki başkanın da Irak'ın bölünmesine karşı olmasını beklediğini vurguladı.

ABD Başkanı Bush, konuşmasında İslam düşmanı olmadığının da altını çizdi.

Bush, "Müslümanlar arasında beni İslam düşmanı olarak algılayanlar varsa, sebebi aşırı dincilerin propagandalarının başarılı olmasıdır" diye konuştu.

Federatif yapıya onay

ABD Kongresi'nin üst kanadı Senato, önde gelen Demokrat Senatör Joe Biden tarafından önerilen ve Irak'ın gevşek bir federatif yapı içinde 3 bölgeye ayrılmasını öngören, ancak bağlayıcılık taşımayan bir tasarıyı 26 Eylül'de ezici çoğunlukla kabul etmişti.

Tasarının bağlayıcılığı bulunmuyor. Senato'da 23'e karşı 75 oyla kabul edilen tasarı, Irak'ın tek ülke olarak kalmasını, ancak Şii, Sünni ve Kürt bölgelerine ayrılmasını öngörüyor.

Petrol gelirlerinin denetiminin ise Bağdat yönetiminde kalması öneriliyor. Bazı çevreler, ileride Irak'ın üç 'ayrı ülkeye' bölünmesine yeşil ışık yakacağı gerekçesiyle tasarıya karşı çıkıyor.

CNNTÜRK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious