Bush, Irak'tan asker çekmeyi düşünüyor

  • Giriş : 11.07.2007 / 09:17:00

ABD Başkanı George W. Bush, Irak'taki Amerikan güçlerinin komutanının Eylül'de Kongre'ye sunacağı değerlendirmeleri dinlemeden, Irak'tan asker çekme seçeneğini dikkate almayı düşünmediğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bush, iş adamlarının katıldığı bir toplantıda yaptığı konuşmada, ''Amerikan halkı askeri komutanların gelip, askeri operasyonların nasıl gittiğini söylemesini bekliyor. Ben de başkomutan olarak bu yolu takip edeceğim" dedi.

Irak'taki Amerikan askerlerinin komutanı General David Petraeus'un, ABD Irak'a ek asker gönderdikten sonraki operasyonların durumu ile ilgili olarak Eylül'de Amerikan Kongresine bir rapor sunması bekleniyor.

Ancak Irak'taki durumdan memnun olmayan Demokrat Parti ve Cumhuriyetçi Parti liderleri, Eylül'den önce strateji değişikliği istiyorlar.

Başkan Bush ise, bu isteklere boyun eğmeyeceğini belirterek, "Daha yeni başladık. Daha birkaç hafta önce yeni asker gönderdik. Komutana operasyonlarını tamamlaması için bir şans vermenin bu ulusun yararına olduğuna inanıyorum. Kongre de, bir karar vermeden önce General Petraeus'un geri gelip değerlendirmesini sunmasını beklemek zorundadır" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious