Bush, İran'a merak sardı

  • Giriş : 09.09.2006 / 00:00:00

ABD Başkanı George W. Bush, İran hükümeti hakkında daha fazla bilgi edinme konusunda meraklı olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İran devletine karşı söylemlerini bu kez yumuşatan ABD Başkanı, bu hafta ABD'ye gelerek çeşitli yerlerde konuşmalar yapan İran eski Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi'nin vizesini kendisinin imzaladığını belirtti. Bush, "Ne söyleyecekleri konusunda ilgiliydim. İran hükümeti, nasıl düşündükleri ve hükümet içindeki insanların nasıl düşündüğü konularında daha fazla bilgi edinmeyle ilgileniyorum" diye konuştu.

The Wall Street Journal'a bir demeç veren ABD Başkanı Bush, "İsrail devletinin varlığını kabul etmeyen, Hizbullah'a ve radikal İslami gruplara destek veren bir İran'ın nükleer silah edinmemesi gerektiğini" söyledi. Bush, yine de İranlıların nükleer silah üretmekten vazgeçmeye ikna olacağı konusunda umutlu olduğunu belirtti. ABD Başkanı, "Diplomasi açısından İran Cumhurbaşkanı MAhmud Ahmedinejad'dan başka sesleri de duymaya ihtiyaç var." ifadesini kullandı. ABD Başkanının bu demeci, terör hakkındaki bir konuşmasında Tahran'daki liderleri El Kaide'ye benzetmesinden üç gün sonra vermesi ise dikkat çekti.

İran ve ABD ilişkilerinin 1979 İran Devrimi ile bozulmasının ardından, şu an ABD'de bulunan Muhammed Hatemi, bu ülkeye gelen ilk üst düzey İranlı olmuştu. Hatemi, burada yaptığı konuşmalarda iki ülkenin birbirini tehdit etmeyi bırakarak diyalog çalışması yapması gerektiğine dikkat çekmiş, nükleer çalışmalar konusunda da diplomatik bir yol izlenmesi gerektiğini; ancak nükleer faaliyetlerin durdurulmasının görüşmeler için bir önşart olmaması gerektiğini ifade etmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious