Bush, İran'a saldırmaktan korkmuyor

  • Giriş : 15.11.2006 / 00:00:00

İsrail'in Birleşmiş Milletler temsilcisi Danny Ayalon, ABD Başkanı Geroge Bush'un, "tüm seçenekler denendikten sonra İran'a saldırmaktan çekinmediğini" söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İsrail'in Ma'ariv gazetesine konuşan Danny Ayalon, "Bush'u iyi tanıma gibi bir imtiyaza sahibim. Tüm yollar denendiğinde ve geriye başka seçenek kalmadığında İran'a saldırmak için tereddüt etmeyecektir" ifadelerini kullandı. İran'ın nükleer faaliyetleri, İsrail Başbakanı Ehud Olmert'in önceki gün Bush ile yaptığı görüşmede ana gündem maddelerinden birini oluşturmuştu.

Yaklaşık dört buçuk yıldır Washington'da bulunan Danny Ayalon, İran konusunda çözüm için Bush'un diplomatik yolları denemeyi sürdüreceğini; bunun başarısız olması halinde ise İran'a yaptırım uygulamanın gündeme geleceğini söyledi. Ayalon, gazete açıklamasında "Bush'u tanıyanlar onun çok kararlı olduğunu bilirler. Bush, diplomasilerin, diktatörlüklerden üstün olduğuna inanıyor. Yaptırımlar işe yararsa daha iyi. Aksi takdirde askerî müdahale de dahil diğer bütün muhtemel seçeneklerle hareket edecektir" diye konuştu.

ABD ve İsrail, İran'ın nükleer silah ürettiğini iddia ediyor. Tahran ise çalışmalarının tamamen barışçıl olduğunu savunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious