Bush, İran'ı bir kez daha tehdit etti

  • Giriş : 19.06.2006 / 00:00:00

ABD Başkanı George Bush, İran'ın nükleer programını sınırlandırılması karşılığında yapılan teklifi reddetmesi halinde siyasî ve ekonomik yaptırımlarla karşı karşıya kalacağını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

George Bush, bir denizcilik okulunun mezuniyet töreninde yaptığı konuşmada, "İran liderleri; barış, refah ve halkları için daha ümitli bir gelecek istiyorsa teklifimizi kabul etmeli, nükleer silah elde etmeyle ilgili tüm niyetlerini terk etmeli ve uluslararası yükümlülüklerin, yerine getirmelidir" dedi.

İranlı liderlerin hassas nükleer faaliyetlerini durdurmalarını ümit ettiğini söyleyen Bush, "Teklifimizi reddederlerse, Güvenlik Konseyi harekete geçecek. Dünyadan daha fazla soyutlancaklar. Siyasî ve ekonomik yaptırımlar tedrici olarak arttırılacak" şeklinde konuştu.

Avrupa Birliği - ABD zirvesi için yarın Avusturya'nın başkenti Viyana'ya gidecek olan Bush'un Avrupalı liderlerle İran konusunu da görüşmesi bekleniyor.


İran, Batılı ülkelerin teklif paketini 'olumlu bir adım' olarak gördüklerini ifade etmekle birlikte; uranyum zenginleştirme faaliyetlerini durdurmalarının söz konusu olmadığını vurguluyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious