Bush, İsrail ve Filistin'in anlaşmasını bekliyor

Bush, İsrail ve Filistin'in anlaşmasını bekliyor.14407
  • Giriş : 17.05.2008 / 20:35:00

ABD Başkanı George W. Bush, görevi sona ermeden İsrail-Filistin barış anlaşmasının sağlanmasını bekliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bush, Ortadoğu turunun son durağı Mısır'ın Kızıldeniz'deki Şarm El Şeyh tatil beldesinde Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile yaklaşık 1 saat görüştü. Görüşmeden sonra gazetecilere açıklama yapan Bush, "İsrail-Filistin anlaşmasının bu yılın sonuna kadar yapılmasını kesinlikle sağlayacağını" söyledi.

Bush, bu anlaşmanın sağlanması konusundaki ısrarının asıl nedeninin Filistin halkını acı çekerken görmekten dolayı çok üzülmesi olduğunu ifade etti.

Lübnan'da Başbakan Fuad Sinyora hükümetini devirmeye çalışan "radikal unsurlarla" ilgili endişeleri Abbas ile paylaştıklarını belirten Başkan Bush, Sinyora Hükümetine destek vereceklerini kaydetti.

Mısır'da yarın başlayacak Dünya Ekonomik Forumu'na katılacak Bush, bugün ayrıca Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek ile özel görüştü.

Beyaz Saray basın sekreteri Dana Perino yaptığı açıklamada, Bush'un Mübarek'ten siyasi tutukluları serbest bırakmasını istediğini söyledi.

Mübarek'e karşı 2005'teki devlet başkanlığı seçimlerine katılan Mısırlı muhalif lider Eyman Nur, usulsüzlük yapmaktan suçlu bulunmuştu. ABD her defasında Mısır'dan Nur'u serbest bırakmasını istiyor.

Bush, bugün ayrıca Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai ile de özel görüşme yaptı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious