Bush, NATO'daki tutumunu açıkladı

Bush, NATO'daki tutumunu açıkladı.13077
  • Giriş : 02.04.2008 / 10:32:00

ABD Başkanı George Bush, NATO zirvesinden önce Romanya'nın başkenti Bükreş'te yaptığı konuşmada, Gürcistan ve Ukrayna'nın ittifaka üyeliği, Afganistan'daki durum ve füze kalkanı projesiyle ilgili tutumunu açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

George Bush, iki eski Sovyet ülkesi Ukrayna ve Gürcistan'ın NATO'ya üyelik sürecinin başlatılması gerektiğini söyledi. Bush, Moskova'nın karşı çıkmasına rağmen Kiev ve Tiflis'in kabul edilmesiyle, ittifakın tüm Avrupa ülkelerine açık olduğunun gösterilmesini istedi. Söz konusu iki ülkenin üyeliğine Rusya'nın yanısıra Fransa ve Almanya da, Avrupa'daki güçler dengesini değiştireceği gerekçesiyle karşı çıkıyor.

ABD Başkanı Bush, NATO üyelerine Afganistan'a daha fazla asker gönderilmesi çağrısı da yaptı. Bush, Taliban ve El Kaide'ye Afganistan'da saldırılmazsa, terör tehdidinin Avrupa topraklarında görüleceği uyarısını yaptı. Bush, "NATO, Afganistan'da başarısızlığa uğramanın faturasını ödeyemez" diye konuştu. "Romanya ve Fransa daha fazla asker gönderecek, diğer ülkelerin de ek kuvvetlerle aynı adımı atmasını istiyoruz" diyen Bush'un Türkiye'ye de Taliban'la mücadele için asker göndermesi konusunda baskı yapması bekleniyor.

Bush, Avrupa'ya füze kalkanı konusunda da kararlı olduğunu ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e bu konudaki muhalefetine son vermesi için görüşeceğini söyledi. Bush, projenin Rusya'ya değil Ortadoğu'dan gelebilecek tehditlere karşı gerekli olduğunu savundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious