Bush, OPEC ülkelerinden petrol arzını artırmalarını istedi

Bush, OPEC ülkelerinden petrol arzını artırmalarını istedi.9098
  • Giriş : 15.01.2008 / 14:47:00

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı George W. Bush, OPEC ülkelerinden dünya piyasalarına sundukları petrol arzını artırmalarını istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Dünya petrol piyasalarında yükselen fiyatları ürkütücü boyutlara ulaştığı bir ortamda Başkan Bush, yükselen fiyatların Amerikan ekonomisinde yavaşlamaya neden olabileceği yönünde bir uyarıda bulundu. Bush, yüksek enerji maliyetlerinin tüketim ekonomilerine zarar vereceğine dikkat çekti.


Ortadoğu turunda kendisiyle birlikte yolculuk yapan bir grup gazeteciye açıklamalarda bulunan Bush, İran'la Hürmüz boğazında yaşanan gerginliğe de dikkat çekti. Başkan, bir Amerikan gemisine karşı girişilen saldırının nedeninin bir hükümet emri veya İranlı bir tekne komutanının kontrolsüz emri olmasının kendisi için önemli olmadığını belirtti. "Öyle veya böyle bunun benim için önemi yok" diyen Başkan Bush, İranlıların bir Amerikan gemisine saldırması halinde "bunun ciddi sonuçları" olacağını vurgulayarak İran'I uyardı.


Bush'un Hürmüz boğazında yaşanan gerginliğe dikkat çekmesine karşın, boğazda yaşananan olayın kurmaca olabileceğine dair iddialar ortaya çıkıyor. Amerikan donanmasına yönelik yayın yapan Navy Times gazetesi eski deniz subaylarına dayandırdığı bir haberinde, İranlı askeri tekneden Amerikan gemisine gönderildiği iddia edilen tehdit mesajlarının kurmaca olabileceği ihtimaline dikkat çekmişti.

(CİHAN)

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious