Bush, Ortadoğu'daki 3 önceliğinden birini kaybediyor

Bush, Ortadoğu'daki 3 önceliğinden birini kaybediyor.10851
  • Giriş : 10.05.2008 / 19:48:00
  • Güncelleme : 10.05.2008 / 19:10:03

Lübnan'da muhalefetteki Hizbullah taraftarlarının gösteriyle başlayan çatışmalar, ABD Başkanı George Bush'un Ortadoğu'daki 3 önceliğinden birini kaybetmek üzere olduğu şeklinde yorumlanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Lübnanlı ve ABD'li uzmanlar, başkanlık görevini bu yıl bırakacak olan Bush'un, "Lübnan'da istikrarı sağlama" önceliğini görmesinin zor olduğunu düşünüyor.

Bush yönetimi, çatışmaların başlamasının ardından Lübnan Başbakanı Fuad Sinyora hükümetine destek olması için uluslararası kamuoyunu harekete geçirmeye çalışıyor. ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, bu minvalde hem Sinyora, hem BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, hem Fransız hem de Suudi yetkilerle görüşmelerde bulundu. Arap Birliği, Lübnan konusunda yarın acil toplanacağını duyururken, ABD Dışişleri bakanlığı da birliğe Hizbullah'ın ve onun "İran ve Suriye gibi" destekçilerinden duyduğu memnuniyetsizliği göstermeye çağırdı.

Bush hükümeti, Fuad Sinyora hükümetine destek vermek için geçtiğimiz 2 yıl içerisinde 1,3 milyar dolar harcadı. Sadece Lübnan güvenlik birimlerini güçlendirmek için ise 400 milyon dolar harcandı. Ancak Washington'un tüm bu yatırımları, militanları İran ve Suriye tarafından eğitildiği iddia edilen Hizbullah'ın son hamlesiyle boşa çıkmış görünüyor.

SİNYORA, BUSH'LA GÖRÜŞMEK İÇİN MISIR'A BİLE GELEMEYEBİLİR

Irak ve İsrail-Filistin barış süreci ile birlikte Lübnan, Washington'ın Ortadoğu ajandasının ana maddelerinden birini oluşturuyor. Bush, gerçekleştireceği son Ortadoğu ziyaretinin sonunda Kahire'de Sinyora ile görüşmeyi planlamıştı; ancak şimdi Sinyora'nın Kahire'ye gelebilmesinin bile şüpheli olduğu belirtiliyor.

Lübnan'da 1984 yılında Şiilerin Batı Beyrut'u ele geçirdiği dönemde Amerikan Ulusal Güvenlik Konseyi'nde Lübnan üzerine çalışmış olan Geoffrey Kamp, Washington Post'a yaptığı açıklamada "Bush'un önünde iki mesele olduğunu" söyledi. Kamp, "Barış süreci konusunda neden ilerleme kaydedilmediğini ve Lübnan'da Sinyora hükümetinin çökmesine sebep olabilecek krizi açıklamak zorunda kalacak" dedi. Lübnan uzmanı, ayrıca Lübnan krizinin "Irak'tan sıkıcı haberler geldiği ve petrol fiyatlarının varili 126 dolara yükseldiği bir dönemde yaşandığını" vurguladı.

"EĞER ÇÖZÜM OLACAKSA HİZBULLAH'LA UZLAŞILMALI"

Aynı gazeteye açıklamalarda bulunan Birleşmiş Milletler adına Lübnan'da çalışmış eski bir yetkili olan Augustus Richard Norton da "ABD, Lübnan'da zayıf tarafı hem askeri hem de siyasi olarak desteklemek için çok para yatırdı" yorumunda bulundu. Aynı zamanda "Hizbullah: A Short History/Hizbullah: Kısa Bir Tarihi" adlı kitabın yazarı olan Norton, "ABD'nin yaklaşımı, bir tarafın ayakta kalacağı diğerinin gideceği düşüncesini temel alıyor; ancak şimdi işler hiç de öyle değil" dedi.

Richard Norton, "Burası (Lübnan), oyunun adının sözlü siyaset olduğu ve işlerin bu şekilde halledildiği bir yer. Eğer bir çözüm olacaksa Hizbullah'ın da içinde bulunduğu muhalefetle uzlaşılması gerekiyor." diye konuştu.

Norton, Washington'ın, Hizbullah'ın "büyük bir ısırık aldığına" inandığını ve Hizbullah'ın Hıristiyan müttefiklerinin de bulunduğu Lübnan'ın geri kalan kısmını yabancılaştırma riskini aldığını belirterek, "Hizbullah, bu hafta yaptıklarıyla siyasi olarak zayıflamıştır" yorumunda bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious