Bush, para dağıtacak

Bush, para dağıtacak.9098
  • Giriş : 18.01.2008 / 21:53:00
  • Güncelleme : 18.01.2008 / 22:19:04

ABD Başkanı George W. Bush, ülke ekonomisini tehdit eden durgunluk tehdidiyle mücadele için halka 145 milyar dolar aktarılmasını öngören yeni bir paket açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bush açıklamasında, ABD'nın yıllık Gayrı Safi Milli Hasıla'nın (GSYH), yaklaşık yüzde 1'i anlamına gelen bu projenin işe yaraması için, acilen harekete geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Başkan Bush, şunları kaydetti:

"Amerikan halkının elinde daha fazla para olması, tüketimi artıracaktır. Etkili olabilmesi için bir büyüme paketinin, bu yıl yatırım yapabilmeleri amacıyla, küçük boyutlu işletmeler dahil, işletmeler için vergi teşviki içermesi gerekiyor. Aynı amaç için bir büyüme paketinin, Amerikan halkına doğrudan ve hızlı vergi rahatlaması sağlaması gerekiyor."

Bush, bu konuda acil bir yasa tasarısın hazırlanması ve geçirilmesi için Kongre liderleriyle görüştüğünü ve Kongre'nin mümkün olduğunca süratli çalışacağını belirtti.

Başkan Bush, bu paketin hazırlanmasının gerekçesi olarak, "ekonominin aşağıya doğru gitmesi riskinin bulunmasını" gösterdi.

ABD Başkanı, bu desteğin bir defaya mahsus olarak planlandığının altını çizdi.

Bush, "Bizim için sınav oluşturan bir dönemin ortasındayız ve Amerikalıların, ekonomik gelecekleriyle ilgili kaygılı olduğunu biliyorum. Ancak ekonomimiz, daha önce de zor durumlarla karşılaştı ve güçlü nitelikte" diye konuştu.

Başkan Bush, bu önlemin olumlu sonuç vereceği konusunda iyimser olduğunu da belirtti.

Bush, kısa açıklamasında fazla ayrıntı vermedi. Ancak Başkan'ın bu açıklamayı yapmasının hemen öncesinde, canlandırma paketi çerçevesinde yıllık geliri 85 bindoların altındaki bekar şahıslara, 800 doları bulabilecek boyutta bir doğrudan para yardımı ulaştırılmasının planlandığı duyurulmuştu.

Yıllık geliri 110 bin doların altındaki evli çiftler için de bu rakam, azami bin 600 dolar olarak öngörülüyor.

Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, söz konusu paketin Kongre'den bir ay içinde geçebileceğini söylemişti.

Merkez Bankası Fed'in başkanı Ben Bernanke de esas görevi para politikası olmasına karşın, mali politikaya ilişkin Başkan Bush'un paketine dün destekvermişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious