Bush, Putin'i yazlığında ağırlayacak

  • Giriş : 01.06.2007 / 11:08:00

ABD Başkanı George Bush, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i, 1-2 Temmuz günlerinde Maine eyaletinde ağırlayacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Buluşma, ABD eski Başkanı George H. Bush'un Kennebunkport kasabasında bulunan okyanus manzaralı yazlığında gerçekleşecek.
Beyaz Saray Sözcüsü Tony Snow, 2 liderin iki gün boyunca Kennebunkport'taki yazlıkta başbaşa yapacakları görüşmelerin, kendilerine, ikili konuları sıcak ve samimi bir ortamda müzakere imkânı vereceğini söyledi.

Eski Başkan George H. Bush'un yaz aylarını geçirdiği yazlığı, yaklaşık 4 bin nüfuslu küçük kasabanın yakınlarında, okyanusa doğru uzanmış kayalık bir burun üzerinde bulunuyor. Görüşme, bazı gözlemcilerin, iki ülke arasındaki ilişkilerin Sovyet döneminden beri en soğuk olduğu dönem diye nitelendirdiği günlere denk geldiği için ayrıca önem kazanıyor.

Putin, son olarak Salı günü, ABD'nin Avrupa'ya füze kalkanı kurmasının, bölgeyi barut fıçısına çevireceği uyarısında bulunmuştu. ABD Savunma Bakanı Robert Gates ve Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, ayrı ayrı açıklamalar yaparak, füze kalkanının Rusya'ya karşı değil, kontrolsüz devletlerden Avrupa ve ABD'ye yönelebilecek tehdide karşı koyma amaçlı olduğu konusunda ikna etmeye çalıştılar.

İki ülke arasındaki ilişkiler, Kosova'nın bağımsızlığı konusundaki görüş ayrılığı nedeniyle de gergin günler geçiriyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious