Bush, Putin'le 'stratejik belge' imzalayacak

Bush, Putin'le 'stratejik belge' imzalayacak.12542
  • Giriş : 05.04.2008 / 16:02:00

Romanya'daki NATO zirvesinden sonra Hırvatistan'ın başkenti Zagreb'e gelen ABD Başkanı George Bush, bugün buradan Rusya'ya hareket etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bush, Zagreb'e 24 saatlik ziyaretinin ardından başkanlık uçağıyla Rusya'nın doğu Karadeniz'deki sahil kenti Soçi'ye gitti.

Soçi'de, Rusya'nın Putin'den sonra mayısta resmen Devlet Başkanı olacak Dimitri Medvedev de hazır bulunacak.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ilk kez 2001'de Slovenya'nın başkenti Lyubliyana yakınındaki tarihi kalede görüştüğü ABD Başkanı George Bush ile Soçi'de son kez resmen görüşücek.

"İki eski süper güç"ün liderleri, stratejik ilişkileri öngören çerçeve belgeyi imzalayacak.

Moskova'da başkanlık sarayı Kremlin'in yetkilileri, dört gün önce, "Uzmanlar geçiş dönemi ve orta vadeli ilişkilerimiz için yol haritası anlamına gelecek ortak deklarasyon üzerinde çalışıyorlar" demişlerdi.

Rus haber ajansları, Soçi'de imzalanacak belgede ABD'nin Polonya ve Çek Cumhuriyeti'nde kurmayı planladığı "füze kalkanına" atıfta bulunulacağını belirtti.

Kremlin sözcüsü, "Sayın Bush ve Sayın Putin döneminde elde edilen tüm başarıları elbette kayıt altına almalıyız. İkili ilişkilerde elde edilen olumlu unsurları unutmaya başladık ve bu yüzden mevcut sorunları unutmadan bu olumlu unsurları kağıda dökmek son derece önemli" dedi.

Rusya ile ABD, özellikle Washington'ın doğu Avrupa ülkelerine yerleştirmeyi planladığı füze kalkanı ve eski Sovyet cumhuriyetleri olan Ukrayna ile Gürcistan'ın NATO üyeliğine verdiği destek yüzünden son aylarda en gergin dönemlerinden birini yaşadı.

Moskova, ABD'nin bu girişimlerine, güvenliğine yönelik tehdit oluşturduğu ve Avrupa'daki silahlanma dengesini bozacağı gerekçesiyle karşı çıkıyor.

Rusya'ya ABD'nin Avrupa'daki füze kalkanını "yakından gözetim" yetkisi verilmesinin sorunu "çözebileceği" bildirilmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious